Özbekistan Bostanlık Bölgesi'nin rekreasyonel turizm potansiyelinin sürdürülebilir destinasyon yönetimi çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the recreational tourism potential of the Bostanlyk district of Uzbekistan within the framework of sustainable destination management
  1. Tez No: 982840
  2. Yazar: ABDUBORİY RAZAKOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KOŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Özbekistan'ın Taşkent iline bağlı Bostanlık bölgesinin rekreasyonel turizm potansiyelini sürdürülebilir destinasyon yönetimi çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın temel çıkış noktası, bölgenin zengin doğal ve kültürel kaynaklarının mevcut turizm politikalarına yeterince entegre edilmemesi ve bu durumun sürdürülebilir kalkınma açısından stratejik bir boşluk oluşturmasıdır. Çalışmada yöntem olarak Gülez (1990) tarafından geliştirilen“Orman İçi Rekreasyon Potansiyelinin Belirlenmesi Yöntemi”kullanılmış, analiz süreci sürdürülebilir destinasyon yönetimi ilkeleri çerçevesinde yapılan nitel değerlendirmelerle desteklenmiştir. Alan çalışması gerçekleştirilemediğinden, değerlendirme süreci ikincil verilere (resmî raporlar, uluslararası kuruluş verileri, istatistiksel kaynaklar ve güncel literatür) dayanmıştır. Bostanlık bölgesi, üç temel destinasyon olan Çarvak, Çimgan-Beldersay ve Gazalkent kapsamında; peyzaj değeri, iklim koşulları, ulaşılabilirlik, rekreatif kolaylıklar ve olumsuz çevresel etkenler olmak üzere beş ana kriter doğrultusunda incelenmiştir. Elde edilen bulgular, bölgenin genel olarak yüksek düzeyde rekreasyonel potansiyele sahip olduğunu göstermektedir. Çarvak çevresinde su sporları ve kıyı rekreasyonu; Çimgan-Beldersay'da dağ turizmi, kış sporları ve doğa yürüyüşleri; Gazalkent çevresinde ise günübirlik rekreasyon ve kırsal turizm olanakları öne çıkmaktadır. Ancak, ulaşım altyapısındaki yetersizlikler, plansız yapılaşma ve çevresel baskılar sürdürülebilirlik açısından dikkat gerektiren unsurlar olarak belirlenmiştir. Bostanlık bölgesinin sürdürülebilir rekreasyonel turizm destinasyonu olarak gelişebilmesi için doğal kaynakların korunması, alan kullanım planlarının taşıma kapasitesi ilkesiyle uyumlu biçimde yapılması, yerel halkın turizm süreçlerine aktif katılımının sağlanması ve yönetimsel koordinasyonun güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu yaklaşım, hem çevresel dengenin korunmasına hem de yerel ekonomik ve sosyal faydaların artırılmasına katkı sunacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the recreational tourism potential of the Bostanlyk district, located in the Tashkent region of Uzbekistan, within the framework of sustainable destination management. The main motivation of the research arises from the insufficient integration of the region's rich natural and cultural resources into existing tourism policies, which creates a strategic gap in terms of sustainable development. As a methodological framework, the“Forest Recreation Potential Assessment Method”developed by Gülez (1990) was applied, and the analysis process was supported by qualitative evaluations within the framework of sustainable destination management. Since fieldwork could not be conducted, the evaluation relied on secondary data sources, including official reports, international organization databases, statistical materials, and relevant academic literature. The Bostanlyk region was examined within three main destinations—Charvak, Çimgan-Beldersay, and Gazalkent—based on five principal criteria: landscape value, climatic conditions, accessibility, recreational facilities, and negative environmental factors. The findings indicate that the region possesses a generally high level of recreational potential. Water-based and coastal recreation activities are prominent around Charvak; mountain tourism, winter sports, and hiking dominate in the Çimgan-Beldersay area; while Gazalkent stands out with its rural tourism and day-trip recreation opportunities. However, deficiencies in transportation infrastructure, unplanned construction, and environmental pressures were identified as key challenges for sustainable development. In conclusion, achieving sustainable recreational tourism development in the Bostanlyk region requires the protection of natural resources, spatial planning in accordance with carrying capacity principles, active participation of local communities in tourism processes, and strengthening of management coordination. This approach will contribute both to the preservation of environmental balance and to the enhancement of local economic and social benefits.