Japon bıldırcınlarında yumurta ağırlığı ve yumurta şekil indeksinin kuluçka sonuçları ve cinsiyete etkisi
Effects of egg weight and shape index on hatching performance, sex ratio and body weight of Japanese quail
  1. Tez No: 619779
  2. Yazar: MERVE KARABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİKAİL BAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu araştırma, Japon bıldırcınlarında yumurta ağırlığı ve yumurta şekil indeksinin kuluçka özellikleri, civciv ağırlığı, canlı ağırlık ve cinsiyet oranı üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma materyali kuluçkalık yumurtalar Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliğinde yetiştirilen damızlık bıldırcınlardan elde edilmiştir. Bir hafta süresince toplanan kuluçkalık yumurtalar şekil indeksi ve yumurta ağırlığına göre muamele gruplarına ayrılmıştır. Yumurtalar şekil indeksine göre düşük (Ş1(79), yumurta ağırlığına göre ise hafif (A1(13 g) olmak üzere altı muamele grubuna ayrılmıştır. Her muamele grubu ise üç tekerrürlü olarak kuluçka makinasına yerleştirilmiştir. Kuluçka faaliyeti sonunda, kuluçka parametreleri, civciv ağırlığı, cinsiyet oranı ve beş haftalık canlı ağırlık belirlenmiştir. Bıldırcınlarada 5 haftalık büyütme döneminde yem ve su serbest olarak verilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre canlı ağırlık değerleri bakımından yumurta ağırlık grupları arasında 1. 4. ve 5. haftalarda, şekil indeks gruplarında ise 1., 2., 3. ve 4. haftalarda istatistiki olarak önemli sayılabilecek fark tespit edilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of egg quail and egg shape index on hatchability, chick weight, body weight and sex ratio in Japanese quail. Research material hatching eggs were obtained from breeder quail grown in Çukurova University Faculty of Agriculture Research and Application Farm. Hatching eggs collected for a week were divided into treatment groups according to shape index and egg weight. Eggs are low (Ş1 ( 79) according to shape index, light (A1 ( 0.05).