Bazı bitki ekstraktlarının önemli bitki paraziti nematodlara karşı etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of some plant extractions against important plant parasitic nematodes
- Tez No: 619780
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada; Hayıt, İncir, Zakkum, Okaliptüs, Tespih Ağacı, Roka, Nane, Ceviz, Dere Otu, Çiriş, Zencefil ve Defne bitkilerinden elde edilen sulu bitki ekstrakların %1, %2.5, %5 ve %10'luk konsantrasyonlarının Soğan Sak Nematodu, Ditylenchus dipsaci; Kök-ur Nematodu, Meloidogyne incognita; Kök Lezyon Nematodları, Pratylenchus thornei ve Pratylenchus penetrans'a karşı etkileri incelenmiştir. İncir, Tespih Ağacı, Roka, Ceviz ve Çiriş bitkisinden elde edilen ekstrakların %1'lik konsantrasyonu 24 saat sonunda P. penetrans, P. thornei ve D. dipsaci'de %95-100 oranında ölüm meydana getirirken, bu bitkilere ilave olarak Zakkum, Nane ve Dere Otunun %2,5'luk konsantrasyonu aynı etki oluşturmuştur. Çalışmada denemeye alınan bitkilerin tamamının ekstraklarının %10'luk konsantrasyonu 24 saat sonunda P. penetrans, P. thornei, D. dipsaci ve M. incognita'ya karşı %87-100 oranında etkinlik sağladığı belirlenmiştir. Bitki ekstrakları etkinlik bakımından karşılaştırıldığında M. incognita'ya karşı daha yüksek konsantrasyonların ancak yüksek etkinlik sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, affects %1, %2,5, %5 and %10 concentrations of aqueous plant extracts of Hayty, Fig, Oleander, Eucalyptus, Rosary, Rocket, Peppermint, Walnut, Dill, Lime, Ginger and Laurel plants against stem and bulb nematode Ditylenchus dipsaci, root-knot nematode Meloidogyne incognita, root lesion nematodes; Pratylenchus thornei and Pratylenchus penetrans were examined. While %1 concentration of Fig, Chinaberry tree, Rocket, Walnut and Cement extracts caused mortality of %95-100 rates on P. penetrans, P. thornei ve D. dipsaci at the end of 24 hours, %2,5 concentration of Oleander, Peppermint and Dill also sustained the same results. In the study, it can be concluded that %10 concentration of all of plant extracts used in the test affected P. penetrans, P. thornei, D. dipsaci ve M. incognita at %87-100 rates at the end of 24 hours. When plant extracts were compared in terms of efficacy, it was found that higher concentrations only provided higher efficacy against M. incognita.