Louis I. Kahn yapılarının iç mekan biçimlenişi
Interior space formation of Louis I. Kahn structures
- Tez No: 619799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZEN GÜNER AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Modern mimarlığın öncülerinden Louis I. Kahn, 20. Yüzyıl döneminin en önemli mimari değerlerinden biridir. 50'li yaşlarından sonra mimari alanda kendini kanıtlamış, günümüze kadar gelen süre boyunca önemli eserler bırakmıştır. Kahn'ın yapıları arasında modern mimarlığın dışında kendine özgü bazı benzerlikleri vardır; anıtsallık, imgeleme, gelenekçi yaklaşım, kalıcılık ve yalınlık, tasarımı önemli ölçüde belirleyen unsurlardır. Çalışmanın temel amacı; Louis Kahn'ın yapılarındaki iç mekan biçimlenişine ait anlatım dilini incelemektir. Bu kapsamda Louis Kahn'ın normalden daha farklı olan yaşam biçimi araştırılmış, mimari kimliğinin gelişmesine etki eden faktörler irdelenmiş ve bu kapsamda Kahn'ın tasarım sürecine etki eden kavramlar ve tarihsel süreç incelenmiştir. Çalışmanın araştırma bölümünde ise Louis Kahn'ın yapıları arasından seçilen Fort Wayne Sahne Sanatları Merkezi, Exeter College Kütüphanesi ve Salk Biyoloji Araştırmaları Enstitüsü (La Jolla) iç mekan biçimlenişi açısından analiz edilmiştir. Yapılan inceleme sonucunda seçilen üç yapıda, Kahn'ın yapılarındaki iç mekan biçimlenişine ait ortak bir mimari anlatım dili olduğu kanısına varılmıştır. Seçilen yapılar aslında mimari anlamda belirli farklılıklar görülse de her yapının Kahn'ın diğer yapılarını özetler nitelikte olduğu belirlenmiş ve kendi aralarındaki ortak mimari anlatım dili tespit edilmiştir. Kahn'ın bu yapılarındaki iç mekan biçimlenişine ait ortak dilin bulunmasında yapıların tek tek incelenmesi, bir yapı ile diğer yapının kendi arasında kıyaslanması ve üç yapının da aynı anda karşılaştırılması söz konusudur. Bu durum Kahn'ın yapılarındaki ortak mimari anlatım dilinin anlaşılmasındaki en önemli etkenlerden birisidir.
Özet (Çeviri)
Louis I. Kahn who is one of the pioneers of modern architecture of 20th century, he proved himself after his fifties and left essential works come until today. Among Kahn's works there are similarities between his buildings such as monumentality, imagery, traditional approach, permanence and plainness which are emphasize his design beside modern architecture. The main purpose of the study is to examine the language of expression related to the formation of interior spaces in Louis Kahn's buildings. In this context; Louis Kahn's life style has been searched, the factors which were affecting his architectural identity and it's historic process have been examined. In research section of this study, Fort Wayne Performing Art Center, Exeter College Library and Salk Biology Research Center (La Jolla) which are Louis Kahn's selected buildings have been analyzed according to interior configuration. As a result of the examination, it was concluded that the three structures selected were a common language of architectural expression related to the interior structure of Kahn's buildings. Although certain architectural differences can be seen in the selected structures, it has been determined that each structure summarizes Kahn's other structures, and that the architectural expression between them is the common language. In finding the common language of the interior space formation in these structures of Kahn, the examination of the structures one by one, the comparison between one structure and the other structure itself, and the comparison of all three structures at the same time are in question. This is one of the most important factors in understanding the common architectural expression language in Kahn's structures.