Ayarlanabilir çalışma frekans aralığına sahip mükemmel manyetik iletken yüzeyli metal mahfaza tasarımı
Design of metal enclosure with perfect magnetic conductive surface with adjustable working frequency range
- Tez No: 619800
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HİLMİ NİŞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Mikrodalga sistemlerinde en zorlu tasarım problemlerinden biri komşu devre modülleri arasında yüksek elektromanyetik izolasyonun sağlanmasıdır. Çoğu zaman muhtemel elektromanyetik girişimi (EMI) bastırmak için devre üzerine metalik bir muhafazanın yerleştirildiği geleneksel teknikler uygulanmaktadır. Bu geleneksel teknikler metal muhafaza içinde kalan istenmeyen gürültülerin bastırılmasına bir katkı sağlamamaktadır. Son yıllarda metal pin dizisi içeren periyodik yapılar kullanılarak oluşturulan PMC yüzeyli metal muhafazalar bu problemleri ortadan kaldırabilecek bir çözüm olarak literatürde sunulmuştur. Tez çalışmasında literatürden farklı ayarlanabilir çalışma frekans aralığına sahip dairesel kesitli pin dizisi içeren PMC yüzeyli metal muhafaza tasarımı önerilmiştir. Önerilen model için ilk olarak 5x5 pin dizisi kullanılmış ve metal muhafazanın elektriksel performansı nümerik olarak irdelenmiştir. Dairesel kesitli pin dizilerinin metal muhafazanın elektriksel performansı üzerindeki etkilerinin daha iyi incelenmesi için çalışmanın devamında muhafazanın içindeki pin dizileri kaldırılarak nümerik analizler tekrarlanmış ve elde edilen frekansa bağlı yansıma, iletim, yakın uç kuplaj ve uzak uç kuplaj değerleri karşılaştırılmıştır. Çalışmanın devamında önerilen model üç farklı çalışma frekansına sahip kavite bulunduran mikrodalga modüle uygulanmış ve nümerik analizler tekrarlanmıştır. Çalışmada son olarak elde edilen nümerik analiz sonuçlarının doğruluklarının gösterilmesi için için 6x6 dairesel kesitli pin dizisi içeren ayarlanabilir PMC yüzeyli metal mahfazanın prototip üretimi gerçekleştirilmiş ve elektriksel testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most challenging design problems in microwave systems is to provide high electromagnetic isolation between adjacent circuit modules. Mostly, conventional techniques have been implemented in which a metallic housing is placed on the circuit to suppress possible electromagnetic interference (EMI). These traditional techniques do not contribute to the suppression of unwanted noise in the metallic enclosures. Metal enclosures with PMC surfaces, which have been created using periodic metallic array of pins in recent years, have been presented in the literature as a solution that can eliminate these problems. In this study, a novel metal PMC surfaced enclosure with a circular cross section pin array design with adjustable operating frequency range was proposed. For the proposed model, firstly 5x5 pin array was used, and the electrical performance of the metallic enclosure was numerically examined. To better examine the effects of circular cross section pin arrays on the electrical performance of the metal enclosure, numerical analyzes were repeated by removing the pin arrays inside the enclosure, and the frequency-dependent reflection, transmission, near-end coupling, and far-end coupling values were compared. In the continuation of the study, the proposed model was applied to the microwave module which has three different operating frequencies and the numerical analysis was repeated. To validate the accuracy of the numerical analysis results obtained in the study, a prototype of the metallic enclosure with adjustable PMC surface, including 6x6 circular section pin array was performed, and also electrical tests were carried out.