Benzin motoru tasarımı için bilgisayar programı geliştirilmesi
Development of computer program for si engine design
  1. Tez No: 619801
  2. Yazar: PINAR OLĞUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu çalışmada benzin motorlarının tasarım hesapları MATLAB programlama dili yardımı ile yapılmıştır. Motor tasarımı çok karmaşık hesapları gerektirdiğinden ve motorlar yaklaşık 130-140 yıllık bir geçmişe sahip olduğundan, tasarım geçmişten gelen benzer motorların tasarımları ile ilgili birikimlerin kullanılmasına dayalı ampirik bir hesap yöntemine dayanmaktadır. Tasarım hesapları çok sayıda ampirik formül ve seçilmesi gereken katsayılar içerdiğinden, bu işlemlerin bir bilgisayar programı ile daha kolay ve hızlı yapılabileceği fikri bu tez çalışmasının yapılmasında etken olmuştur. Çalışmanın esası Prof. Dr. Orhan DURGUN tarafından geliştirilen ve KTÜ Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği Bölümü Otomotiv Anabilim Dalında çalışmakta iken Lisans ve Yüksek Lisans derslerinde kullanılan“Motor Elemanları Tasarımı”dersine dayanmaktadır. Program genel olarak iteratif bir yaklaşıma sahiptir. Program koşturulduğunda tasarımı yapılması istenen motorun nasıl bir motor olması istendiği (ekonomik orta sınıf veya yüksek performanslı güçlü vb. gibi) dikkate alınarak ilk olarak karşımıza çıkan ekrana motorun devir sayısı (d/dk cinsinden), gücü (kW cinsinden) ve sıkıştırma oranı bilgileri girilir. Programın gerekli hesaplamaları yapması ve grafikleri çizdirmesi beklenir. Yapılan hesaplamalar sonucu bazı değerler benzer motorların standart değer aralıklarında çıkmadığında program uyarı verir ve gerekli düzenlemelerin yapılmasını ister. Yapılan düzenlemeler sonucu program yeniden koşturularak istenilen değerler ve yeni grafikler elde edilir. Her konu başlığının kendi sonuçları ‟.txt‟ olarak ayrı bir metin belgesine kaydedilir.
Özet (Çeviri)
In this study, calculations of gasoline engines were made with the help of MATLAB programming language. Since engine design requires very complex calculations and the motors have a history of about 130-140 years, the design is based on an empirical calculation method based on the use of knowledge of the design of similar engines from the past. Since the design calculations contain a large number of empirical formulas and coefficients to be selected, the idea that these operations can be performed more easily and quickly with a computer program has been effective in this thesis. The essence of the study is based on“Engine Elements Design”course prepared by Prof. Dr. Orhan DURGUN in the Automotive Engineering Department of KTU Faculty of Engineering, Department of Mechanical Engineering. The program generally has an iterative approach. When the program is run, the engine is designed (such as economic middle class or high performance power etc.) the engine speed (in rpm), power (in kW) and compression ratio information is entered. The program is expected to make the necessary calculations and draw graphs. As a result of the calculations, if some values do not appear in the standard value ranges of similar motors, the program gives a warning and requests the necessary arrangements to be made. As a result of the adjustments made, the program is run again and the desired values and new graphs are obtained. Each topic's own results are saved in a separate text document „.txt‟. Instead of running the MATLAB program, these „.txt‟ documents can be used each time to see the values.