Kâhta yöresi alevîlerinde dinî ve sosyal hayat -Bağlar Mahallesi ve Ortanca Köyü örneği-
Religious and social life of alevis in Kâhta region -The example of Bağlar neighborhood and Ortanca village –
- Tez No: 619820
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışma Adıyaman İli Kâhta İlçesine bağlı Bağlar Mahallesi ve Ortanca Köyü'nde yaşayan Alevilerin Dinî ve Sosyal Hayatını konu edinmektedir. Araştırmanın amacı, bilimsel yöntemler olan mülakat ve gözlem teknikleri kullanılarak, Alevilerin inanç ve yaşayışlarını tanımak ve belirlemeye çalışmaktır. Araştırma, giriş kısmı hariç beş bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın konusu, amacı, sınırları, varsayımları ile araştırmada kullanılan teknikler üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde; yörenin genel yapısı, ikinci bölümde; yöre Alevilerinin inançlarını belirleyen genel kavramlar, üçüncü bölümde; yöre Alevilerinde inanç ve ibadet, dördüncü bölümde; Sünnî-Alevî perspektifinden bazı uygulamalar ve son bölümünde de yöre Alevilerinde sosyal hayat ve bazı uygulamalar üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The research deals with the religious and social life of Alevis in Kâhta/Adıyaman. The aim of the research is to define and determine the belief and life of the Alevis by using science life methods such as interview and observation tecnicques. Except for introduction, research conisists of five parts. İntroduction informs about subject aims. Restrections and assumptions of the research. İt also emphasizes the tecniques used in research. The first part deals with the general features of the region and the second part deals with basic concepts that determine the Alevis' belief. İn the third part, belief and worship of the Alevis in the region are main points. The fourth part tells about some applications through the Alevi-Sunni perspective. İn the final part, the social life of Alevis and some applications are emphasized.