Growth control at the urban fringe: Planning and policy instruments – the case of Ankara
Kent çeperinde büyümenin denetlenmesi: Planlama ve politika araçları – Ankara örneği
- Tez No: 619825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Kentsel büyüme dinamikleri, kentlerin geleceğinin belirlenmesinde ve kent formunun oluşmasında önemli yere sahiptir. Kentlerin alansal olarak büyümesi, artan nüfusa yerleşim alanları sunulması ve istihdam olanaklarının geliştirilmesi açısından fırsat olarak nitelendirilebilirse de, her büyüme kararının özgün yerel dinamiklerle uyumlu olduğu veya kent için gerekli olan ölçüde planlandığı tartışmaya açıktır. Büyüme kararları yerel dinamiklere uygun olsa dahi büyümeyi kontrol etmek ve büyümenin yayılmaya dönüşmesini önlemek her zaman kolay olmamıştır. Kentsel büyümeye ilişkin yazın ve ülke örnekleri, kontrolsüz büyümenin kent çeperindeki yaşamı büyük ölçüde etkilediğini göstermektedir. Türkiye'de de mekânsal planlarda öngörülen büyümeye ilişkin kararlar birçok kentin yayılmasına neden olmuştur. Ancak kontrolsüz büyümenin kent çeperinde oluşturduğu gerilimleri irdeleyen çalışmaların sayısı sınırlıdır. Bu kapsamda, tez çalışması Türkiye'de kent çeperinin kontrolüne yönelik daha etkin planlama ve politika araçlarının gerekliliğini, çeperin tanımının ve içeriğinin değişime vurgu yaparak ortaya koymaktadır. Bu amaçla Ankara ve kent çeperinin önemli bir parçası niteliğindeki İmrahor Vadisi, büyüme dinamiklerini ve sorunlarını incelemek amacıyla çalışma alanı olarak seçilmiştir. Tezin önemli sonuçlarından biri, Ankara'da 19.yüzyıldan günümüze kadar kentin büyümesinin kontrolüne ilişkin birçok strateji ve araç geliştirildiğidir. Ancak, Ankara kenti için oluşturulan mekânsal planlarda büyümenin kontrolüne dair stratejiler önerilmesine rağmen, tez çalışması özellikle 1980'lerden sonra artan piyasa odaklı ve parçacı planlama uygulamalarının kent çeperindeki gerilimleri artırdığını ortaya koymaktadır. Tezde mevcut planlama uygulamalarının Ankara kent çeperinin karakterinde sürekli değişime neden olduğu ve bu değişimin kent çeperini teorik anlamından uzaklaştırdığı vurgulanmaktadır. Tez, büyümenin istikrarlı biçimde kontrolünü sağlamaya yönelik gerekliliklerin sunulması ile sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban growth dynamics play an important role in determining the future scenarios of cities and in the shaping of the urban form. Although spatial growth can be considered as an opportunity to provide new living and working places for growing populations, it is arguable whether all decisions aimed at physical growth are compatible with local dynamics. Even if growth is needed, considering the conditions of a locality, it is not always easy to control this growth and prevent it from turning into sprawl. Previous literature on urban growth and examples in many countries show that uncontrollable urban growth impacts mostly on life at the urban fringe. Growth decisions within the spatial plans of many cities have caused sprawl also in Turkey. Nevertheless, there are only a limited number of studies examining the tensions at the fringe arising from uncontrolled growth. This thesis reveals the need for more effective planning and policy instruments to control growth at the urban fringe in Turkey, with emphasis on the change in definition and characteristics of the fringe concept. To this end, Ankara and as a significant part of fringe İmrahor Valley, have been chosen as the case study for an elaboration of growth dynamics and problems. One of the important results of this thesis is that many strategies and tools have been produced for the control of urban growth since the 19th century up until the present day in Ankara. However, although the growth control strategies have been proposed in urban plans of Ankara, the thesis reveals that the tensions at the fringe have increased particularly after the 1980s due to the marked-led and partial planning implementations. It also emphasizes that the existing planning implementations have caused a constant change in the characteristics of Ankara's fringe bringing about a divergence from the theoretical meaning of fringe. The thesis concludes presenting the requirements of strong and consistent growth control.