İlkçağlardan günümüze yaşam biçimlerinin gösteri alanlarından sahne tasarımında araştırılması
From the first period to our period, researching way of life inset design
  1. Tez No: 61983
  2. Yazar: ELİF AYŞE DORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN UNANSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Araştırma çalışmalarım üç bölümden oluşmuştur. Bu sıralanan bölüm ve başlıkların her biri“soru”niteliğinde, izlenen yolun kilometre taşlan gibidirler. Tanımlamalar, tarihsel gelişimler, çeşitli etkenler ile şekillenmeler özellikle ilk bölümlerde (1. ve 2. Bölümde) sıralanmıştır. İnsan yaşamının“stil”denilen biçimleri onların tasarımlarla ilişkileri ve toplumların ortak yönleri bunları izleyen diğer konulardır. Sanat akımlarını sahne tasarımından izleme, sahne-tasarım bağlantısına vazgeçilmez şekilde girmiştir. Ön konuların ardından, bu çalışmada gözden kaçırılmamalıdır. Sanat ve sanatçıların çok yönlülüğü ve tasarımcı kişiliklerinin geniş perspektivi de önemli bir olgudur. Tüm bu olguda, çizgi, form, renk, ışık, ses, elektronik, doğal veya yapay, gerçek veya gerçeküstünün yeri araştırılmıştır. Bütün bu olguların birlikte ya da tek tek kullanılması, tasarım ve tasarımcının kesişme noktasını tanımlamaktadır. Araştırmalar sırasında kaynak eserler gözardı edilmeden örneklendirilip adlandırılmıştır. Gerek resim, gerekse kaynakça dizini, yazı içindeki belirtmeler ile ilişkilendirilmiştir. Bölüm - 1 : Sahnenin kısa anlatımı ve Gösteri Sanatları için genel tanımlar. Bölüm - 2 : İnsan yaşamının mimarlık kültüründeki gelişimi ve bu gelişimin sahne tasarımına yansıması. Bölüm - 3 : Kültür ve teknolojinin sahne tasarımına etkileri. Bölüm - 4 : İncelenen konulardan çıkan sonucun özet olarak yinelenmesi. Bölüm - 5 : Ekler
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT My thesis research work divided into three sections. All the titles of these sections include question quality and continuity. Definitions, historical developments and technological shape by different influences are filed especially in section one and two.“Style”of Human life, relationship between style and conceptions and common aspects of societies are the following subjects of my thesis. One shouldn't overlook the connection between scene -conception (design) which includes to observe art movements from scene presentations. Also Art and the extensive sights of personality of and Artist are exteremly important facts for this subject. Line, form, color, light, sound, electronic, natural or artificial and the situation of real or unreal reesearched. During the research period, all found sources are filet and listed without overlooked. Section One : Brief pescription of stage and general definition of performing Arts. Section Two : The cultural and architectural development of human life and the influence of this to scene design. Section Three : The facts affect scene design point of view of cultural and technological. Section Four : Current articles and pictures summary of thesis by myself. Section Five : Appendix (Text and illustrations)