iOS ve android mobil işletim sistemlerindeki popüler uygulamaların grafik tasarımlarının incelenmesi
An investigation into graphic designs of popular applications in iOS and android mobile operating systems
  1. Tez No: 619834
  2. Yazar: OSMAN DOLAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GANİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
İnsanlık, tarih boyunca çeşitli yöntemlerle iletişim halinde olmuştur. Her medeniyet kendine ait bir dil geliştirerek kendi içinde iletişimini sağlamıştır. Bu iletişim şekilleri asırlarca farklılaşarak günümüz iletişimine dönüşmüşlerdir. Modern bilgi çağı ile birlikte gelişen teknoloji, internetin icadı ve her gün yeni cihazların hayatımıza girmesiyle kültürler arası iletişim insanlık tarihi boyunca hiç olmadığı kadar yüksek bir seviyeye ulaşmıştır. Çağımızın en büyük buluşlarından biri olarak kabul edilen internetin, önce evlere ardından kısa süre içinde de avuç içine sığabilen cihazlara indirgenmesi ile birlikte iletişim ve bilgi paylaşımında yeni bir dönem başlamıştır. Akıllı telefon adı verilen mobil cihazların hayatımıza girdiği son on yıl içinde, bir çığ etkisiyle katlanarak büyüyen bu yeni iletişim şekli, hızla benimsenen bir iletişim yöntemi olmuştur. Mobil cihazların insan-makine etkileşimi sağlayan işletim sistemleri her gün yeni versiyonlarını tanıtarak insan hayatını kolaylaştırma adına çeşitli yenilikler sunmaktadır. Bu uygulamalar, her alanda faaliyet gösterse de ancak küçük bir kısmı yüksek kullanım düzeylerine ulaşarak kalıcı olmayı başarabilmektedir. Bu bakımdan; teze konu olan iki popüler işletim sistemi olan iOS ve Android işletim sistemleri temelinde, yüksek sayıda kullanıcıya ve indirme sayısına sahip beş uygulama seçilerek, bu uygulamaların arayüz tasarımlarında kullanılan çizgi, renk, biçim, vurgu vb. grafik tasarım öğelerinin detaylı olarak incelenmesi hedef alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history mankind has been in contact with its environment using a variety of methods. Every civilization had its own communication by developing a language in its own. For centuries, these forms of communication have been turned into nowadays methods. Intercultural communication has reached its highest level since beginning, due to the developing technology along with the modern information age; internet entering daily lives and with invention of new devices. A new period has begun in communication and sharing information with the internet which is considered as one of the greatest inventions of our time, entering daily life, to houses and then being reduced to small devices that fit into the palm. In the last ten years, with mobile devices called smart phones , this new way of communication grew exponentially, and easily adopted by civilizations. Operating systems that provide human-machine interaction of mobile devices offer several innovations and introduce new versions in the name of facilitation of human life. Applications, as the main operating principles of these systems, operate in utmost all areas though only a few are highly preferred and endure with years. In this regard, five applications with high numbers of users and high download rates are selected from two popular operating systems iOS and Android, and their interfaces are examined in detail considering graphic design elements such as lines, color, shape, emphasis and etc.