Ameliyat öncesi oral karbonhidrat verilmesinin ameliyat sonrası insülin direncine etkisi
Effect of preoperative carbohydrate oral intake on postoperative insulin resistance
  1. Tez No: 619845
  2. Yazar: OSMAN SERHAT GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KORUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Amaç : Bu çalışmada, ameliyat öncesi oral karbonhidrat verilmesinin ameliyat sonrası dönemde insülin direncine, hastanede kalış süresine ve metabolik yanıta olan etkisi araştırılmıştır. Yöntem : Etik kurul izni alındıktan sonra, elektif kolorektal cerrahi uygulanan, diabetes mellitus ve belirgin yandaş hastalığı olmayan toplam 20 olgu (grup 1:10, grup 2: 10) prospektif randomize olarak çalışmaya alındı. Kontrol grubundaki olgular ameliyat öncesi gece boyunca açlığı takiben ameliyat edilirken, çalışma grubundaki olgulara ameliyat öncesindeki gece 800 mİ. ve anestezi başlangıcından 2 saat öncesine kadar da 400 mİ. olmak üzere toplam 1200 mİ. (600 kcal. ) izoosmolar karbonhidrat solüsyonu (Nutricia Preop ® %12,5) verilmesini takiben ameliyat edildiler. Her iki grupta da ameliyat Öncesi ve ameliyat sonrası 1. , 8. saat ve 2, 3, 5, 7. günlerde serum glukoz, insülin ve C-Peptit düzeyleri çalışıldı. Homeostasis Model Assesment (HOMA) yöntemiyle insülin direnci hesaplandı. Her iki grubun insülin direnci, oral gıda alımına geçiş süreleri ve oral gıda alımdaki sorunlar, barsak sesleri, oluşan komplikasyonlar ve hastanede kalma süreleri karşılaştırıldı. Bulgular : İki grup arasında yaş,anestezi süresi ve ameliyat öncesi insülin direnci açısından fark yoktu. Çalışma grubunda morbidite ve mortalite oluşmaz iken, kontrol grubunda 1 hastada anastomoz kaçağı gelişti ve tekrar ameliyat edildi. Bir hasta evisserasyon nedeni ile tekrar ameliyat oldu.
Özet (Çeviri)
Aim : The study is designed to investigate the effect of preoperative administration of oral carbohydrates on postoperative insulin resistance, metabolic response and hospital stay . Method : After approval of ethical comittee was taken 20 patients, (group 1:10, group 2:10) who had undergone elective colorectal surgery and who had no evidence of diabetes mellitus or concurrent systemic diseases, were evaluated in a prospective , randomized manner. Patients in control group were taken to the operating room after of the night fast before surgery, whereas , patients in study group took oral 800 mis of isoosmolar carbohydrate solution (Nutricia Preop ® %12,5 ) along the night before surgery and 400 mİ of the same solution 2 hours before induction of anesthesia (1200 mis in total) and then were taken to the operation. Serum glucose, insulin and C-Peptide levels were measured preoperatively and on 1st and 8th hours and 2nd, 3rd, 5th and 7th days of surgery. İnsulin resistance was calculated by means of HOMA ( Homeostasis Model Assesment ) method. İnsulin resistance, time of recovery of oral food intake and intestinal motility, problems in enteral nutrition, complications and times of hospital stay of two groups were compared. Results : There were no significant difference betvveen two groups in age, time of anesthesia and preoperative insulin resistance. No mortality or morbidity occured in the study group, whereas one patient in control group was reoperated for anostomotic leakage. One patient was reoperated for evisseration. İnsulin resistance and time of hospital stay was significanthy lower in the study group (p< 0,05). Conclusion: Preoperative administration of oral carbohydrate solution significanthy decreases postoperative insulin resistance and time of recovery.