Fetus kadavralarında canalis carpi'nin anatomik yapısının incelenmesi
Examination of the anatomical structure of canalis carpi on fetus cadavers
  1. Tez No: 619935
  2. Yazar: MEHTAP KONDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ULUUTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma; fetus kadavralarında, el ve el bileğinin antropometrik özellikleri ile canalis carpi'nin anatomik yapısının incelenmesi amacıyla planlandı. Çalışmada; Anatomi Anabilim Dalı laboratuvarında mevcut olan, %10'luk formaldehit çözeltisi içerisinde muhafaza edilmiş, intrauterin yaşları 21.2 ile 39.2 hafta arasında değişen 35 adet fetus kadavrasının el ve el bileği bölgesi incelendi. Fetus kadavralarının el ve el bileğine ait antropometrik ölçümler yapıldı. Canalis carpi'nin sınırlarını belirlemek için el bileği ve elin palmar yüzü klasik anatomik diseksiyon yöntemleri ile diseke edildi. Canalis carpi'nin seviyesi belirlendikten sonra bu seviyeden giyotin ile transvers kesit elde edildi. Açığa çıkan tüm transvers kesitlerden dijital fotoğraf makinesi ile görüntü alındı. ImageJ yazılımı kullanılarak canalis carpi'nin genişliği, yüksekliği, enine kesit alanı; nervus medianus'un enine kesit alanı, fleksor tendonların enine kesit alanı ile ilgili ölçümler ve hesaplamalar yapıldı. Fetuslar cinsiyetlerine, intrauterin yaşlarına, nöral tüp defekti varlığına ve lateralizasyona göre gruplandırıldı. Hesaplamalar sonucunda elde edilen sayısal değerler gruplar arasında karşılaştırıldı. Yapılan karşılaştırmalar sonucunda bazı farklılıklar bulundu. Çalışmamızda elde edilen bulgulara göre; canalis carpi anatomisinin ve doğuştan gelen anatomik özelliklerin karpal tünel sendromu gelişimine katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır. Canalis carpi'nin anatomisin iyi bilinmesi, karpal tünel sendromunun etiyolojisinin ve patogenezinin anlaşılmasına ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the anthropometric features of the hand and wrist and the anatomical structure of the canalis carpi on fetus cadavers. In this study, the hand and wrist regions of 35 fetus cadavers with intrauterin ages ranging between 21.2 and 39.2 weeks that had been embalmed in 10% formaldehyde solution in the laboratory of Anatomy Department were examined. Anthropometric measurements of fetus cadavers were performed on the wrist and hand. To determine the borders of the canalis carpi, the wrist and palmar face of the hand were dissected with classical anatomical dissection methods. After determining the level of canalis carpi, transverse section was obtained with guillotine from this level. All exposed transverse sections were imaged with a digital camera. ImageJ software was used to measure and calculate the width, height, cross-sectional area of the canalis carpi; cross-sectional area of the nervus medianus, and cross-sectional area of the flexor tendons. Fetuses were grouped according to gender, intrauterine age, presence of neural tube defect and lateralization. The numerical values obtained from the calculations were compared between the groups. As a result of the comparisons, some differences were found. According to the findings obtained in our study; it was concluded that canalis carpi anatomy and innate anatomical features may contribute to the development of carpal tunnel syndrome (CTS). A thorough understanding of the anatomy of the canalis carpi will contribute to an understanding of the etiology and pathogenesis of CTS and the development of therapeutic strategies.