Yoğun bakım hastalarında kısa süreli peep testi (KSPT) sıvı yanıtlılığını öngörür mü?
Ability of short-time low peep challenge to predict fluid responsiveness in mechanically ventilated patients in the critical care
  1. Tez No: 619936
  2. Yazar: TANER ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDER ORHAN SUNGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmanın temel amacı, yoğun bakımda kontrollü mekanik ventilasyon altında düşük tidal hacim ile ventile edilen sedatize hastalarda, hastaların sıvı yanıtlılığını öngörmede atım hacmi varyasyonu (SVV) ve kısa süreli PEEP testi (KSPT) yöntemlerinin etkinliklerinin karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Etik kurul onayı ve onam alınmasını takiben toplam 55 hasta ile çalışma tamamlandı. Hastaların kalp tepe atımı, ortalama arter basıncı, atım hacmi, atım hacmi indeksi (SVI) ve SVV değerleri KSPT öncesinde, KSPT'nin sonunda (60 saniye boyunca ek 5 cm H2O PEEP uygulaması), KSPT sonrası sıvı yüklemesi yapılmadan ve 500 ml sıvı yüklemesi (SY) sonrasında kaydedildi. SY sonrasında SVI değeri %15'ten fazla artan hastalar sıvı yanıtlı olarak kabul edildi. Bulgular: Yirmi beş (%46) hasta sıvı yanıtlı olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: This study primarily aimed to compare the effectiveness of short time PEEP challenge (SLPC) and stroke volume variation (SVV) in terms of predicting fluid responsiveness in sedated patients undergoing mechanical ventilation with low tidal volume in the critical care unit. Materials and Methods: This study was completed with fifty-five patients following the approval of Ethical Committee and informed consent. Heart rate, mean arterial pressure, stroke volume, stroke volume index (SVI) and SVV values were recorded before SLPC, at the end of SLPC (additional 5 cm H2O PEEP was applied for 60 seconds), after SLPC prior to fluid loading and after 500 mL fluid loading (FL). Patients whose SVI increased more than 15% after the FL were defined as volume responders. Results: Twenty-five (46%) patients were volume responder.