Acil serviste sepsis tanısı alan hastaların28 günlük mortalite tahmininde MEWS, qSOFA VE MEDS skorlarının karşılaştırılması
Comparison of MEWS, qSOFA and MEDS scores at 28 days mortality estimation by patients diagnosed with sepsis in the emergency department
- Tez No: 619937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Günümüzde sepsis hala mortalitesi yüksek bir sendromdur. Acil servislerde durumu ciddi olan sepsis hastalarının erkenden belirlenip hızlı müdahale edilmesi, mortalite oranını azaltmada önemlidir. Bu amaçla sepsisli hastalarda hastalığın ciddiyetinin belirlenmesi için sağlık personeline yardımcı skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında, bu skorlama sistemlerinden Modifiye Erken Uyarı Skoru (MEWS), hızlı Ardışık Organ Yetmezliği Değerlendirme Puanı (qSOFA) ve Acil Serviste Sepsis Mortalite Skoru (MEDS) skorlarının sepsis tanılı hastalarda prognoz ve mortaliteyi öngörmedeki gücü karşılaştırılarak hangisinin daha güvenilir olduğunun belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniği 'ne 01.04.2017 ile 01.04.2019 tarihleri arasında başvuran ve acil tıp uzmanı ile enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından sepsis tanısı konulan hastalar retrospektif olarak dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri kaydedilerek MEWS, qSOFA, MEDS skor puanları hesaplandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 73.4±14.6 yıl ve % 52.4 'ü (n=165) erkek olan toplam 315 hasta dahil edildi. En sık ek hastalık % 54.2 (n=171) ile hipertansiyondu. En sık enfeksiyon kaynağı % 57.5 (n=181) ile solunum sistemiydi. Hastaların % 47.6 'sının (n=150) öldüğü tespit edildi. MEDS skoru sepsis hastalarında 28 günlük mortalite tahmininde yüksek öngörüye sahipti (EAK=0.78). MEDS skoru ≥ 9 olduğunda mortaliteyi öngörmedeki sensitivitesi % 95.3, spesifitesi 37.6 ve negatif prediktif değeri % 89.9 idi. MEWS skoru ≥ 5 iken sensitivitesi % 77.3, spesifitesi % 47.3 ve negatif prediktif değeri % 69.6 idi ( EAK=0.66 ). qSOFA skoru ≥ 2 iken sensitivitesi % 84, spesifitesi % 41.8 ve negatif prediktif değeri % 74.2 idi (EAK=0.67).
Özet (Çeviri)
Aim: Today sepsis is still a syndrome with high mortality. The mortality rate decreases significantly with early detection and rapid intervention of sepsis patients who are in serious condition in emergency departments. In patients diagnosed with sepsis, assisting scoring systems have been developed for health personnel in order to determine the severity of the disease. It was aimed to determine which of these scoring systems was more reliable by comparing the strength of Modified Early Warning Score (MEWS), quick Sequential Organ Failure Assessment (qSOFA) and Mortality in Emergency Department Sepsis (MEDS) scores to predict prognosis and mortality in patients diagnosed with sepsis. Matherials and Methods: The study included patients who applied retrospectively between 01.04.2017 and 01.04.2019 at The Emergency Department Clinic of The University of Health Sciences, Diskapi Yildirim Beyazıt Education and Research Hospital, and who were diagnosed with sepsis by the Emergency Medicine Specialist and Infectious Diseases Specialist. MEWS, qSOFA and MEDS score points were calculated with the demographic and clinical characteristics of the patients. Results: A total of 315 patients with an average age of 73.4±14.6 years were included in the study. % 52.4 (n=165) of the patients were male. The most common additional disease of the patients was hypertension with % 54.2 (n=171). The most common source of infection detected in patients was the respiratory system with %57.5 (n=181). % 47.6 (n=150) of the patients were found to be dead. The MEDS score (ROC=0.78) had a significant distinguishing ability in the 28-day mortality prediction in sepsis patients. Whilst MEDS score was ≥ 9, sensitivity was % 95.3, specificity was % 37.6 and negative predictive value was % 89.9. On the other hand, while MEWS score was ≥ 5, sensitivity was % 77.3, specificity was % 47.3 and negative predictive value was % 69.6 (ROC=0.66). Finally, while the qSOFA score was ≥ 2, its sensitivity was % 84, its specificity was % 41.8 and its negative predictive value was % 74.2 (ROC=0.67).