Konya il merkezinde 1. 2. ve 3. trimesterlerinde olan gebe kadınların beslenme alışkanlıkları, beslenme durumları ile gebe beslenmesi konusundaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
The determination of nutritional habits, nutritional status and knowledge of pregnant women 1st, 2nd And 3rd trimesters at the Konya province center
- Tez No: 619999
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışma; gebelerin gestasyon dönemindeki beslenme bilgi düzeylerini, beslenme durumlarını ve bazı beslenme alışkanlıklarını belirlemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma Konya il merkezinde bulunan Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Polikliniği'ne başvuran ve farklı trimesterde olan 201 gebe kadın üzerinden yürütülmüştür. Veriler anket formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırma sonunda elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya alınan kadınların yaş ortalaması 28±5.6 yıl, %34.3'ü ortaokul düzeyinde eğitimli olup %84.6'sı ev hanımı olduğu belirlenmiştir. Gebe kadınların günlük aldığı ortalama enerji miktarı 2126 kalori ve diyetle alınan folat, potasyum, iyot ve A vitamininin önerilenin altında bir alım olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned to determine nutrition knowledge levels, nutritional status and some dietary habits of pregnant women during gestation period. Study was performed on 201 pregnant women who applied in different trimesters to Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine Hospital, Maternity Polyclinic, and Konya centrum. Data were collected using the questionnaire form. Data acquired at the end of study were evaluated using SPSS program. It was determined that average age of women in study was 28 ± 5.6 years and 34.3% of them were educated at secondary school level and 84.6% of them were housewives. It was found that average energy amount taken by pregnant women daily was 2126 calories and dietary folate, potassium, iodine and vitamin A intake was below the recommended.