Kronik obstrüktif akciğer hastalıklı bireylerin hastalığa uyumları ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesi
Assessment of illness adaptation and quality of life among patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 620053
  2. Yazar: ARZU SIDAR DİLBAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN DEDELİ ÇAYDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, kronik obstrüktif akciğer hastalıklı bireylerin hastalık uyumlarının ve yaşam kalitelerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırma, Manisa ilinde bir üniversite hastanesinin göğüs hastalıkları servisinde yatarak sağlık bakım hizmeti alan 208 kronik obstrüktif akciğer hastalıklı birey ile yürütüldü. Araştırmada veriler, Hasta Tanıtım Formu, Uyum Değerlendirme Formu ve St. George Solunum Anketi (SGRQ) ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler ve korelasyon analizi yapıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 65,23±11,04 (42-87) yıl olup büyük çoğunluğu (%76,0) erkek idi. Çalışmaya katılan kronik obstrüktif akciğer hastalıklı bireylerin uyum değerlendirme formunun alt boyutlarından aldıkları sırası ile Benlik Kavramı Uyumu için 11,71±6,68, Fizyolojik Uyum için 10,09±5,43, Rol Fonksiyonu Uyum için 6,24±3,75 olarak bulundu. SGRQ'nun alt boyutlarından alınan puanlar ise sırası ile Aktivite alt boyutu için 67,0±25,5, Semptomlar alt boyutu için 63,4±25,5, Hastalığın Etkileri alt boyutu için 54,1±24,8 olduğu görüldü. Uyum Değerlendirme Formu ve SGRQ'nun puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu belirlendi. Sonuçlar: Araştırma sonuçları, kronik obstrüktif akciğer hastalıklı bireylerin hastalık uyumlarında en sık etkilenen alanın benlik kavramına uyum, yaşam kalitelerinde ise en çok etkilenen alanının aktiviteler olduğunu ve fizyolojik uyum, benlik uyumu, rol fonksiyonu uyumları azaldıkça yaşam kalitelerinin de olumsuz etkilendiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to illness adaptation and quality of life among patients with chronic obstructive pulmonary disease. Materials and Methods: This study which is descriptive and cross sectional was conducted with 208 patients with chronic obstructive pulmonary disease at the chest disease clinic hospitalize in a university hospitals in Manisa, Turkey (West Anatolia). The data were collected by means of patient information form, Adaptation Evaluation Form and St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ). Descriptive and correlation were used in statistical analysis. Arithmetic averages, standart deviation (sd), pergentage were used in statistical analysis. Results: The average age of patients were 65.23±11.04 (42-87) years, 76.0% were male. It was found that the subscales scores of Adaptation Evaluation Form were for Self Concept Adaptation 11.71±6.68; for Physiologic Adaptation 10.09±5.43; for Role Function Adaptation 6.24±3.75, respectively. Also, it was found to be SGRQ activity score was 67.0±25.5; SGRQ symptom score was 63.4±25.5; SGRQ impact score was 54.1±24.8. A positive correlation was defined between the subscales scores of Adaptation Evaluation Form and SGRQ subscales scores. Conclusion: The results of this study indicated that Self Concept Adaptation was the most affected area in illness adaptation, also Activity was the most affected area in quality of life among patients with chronic obstructive pulmonary disease, and their quality of life was adversely affected as the levels of Self Concept Adaptation, Physiologic Adaptation, Role Function Adaptation decreased.