İnşaat mühendisliğinde ulaştırma projelerinin maliyet yönetimi yönünden incelenmesi ve örnek bir uygulama
Examination of transportation project in terms of cost management in civil engineering and A sample study
  1. Tez No: 620068
  2. Yazar: SADIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Proje maliyet yönetimi, hedeflenen kalite standartlarında ve öngörülen bütçe sınırlılığında, en ekonomik şekilde tamamlanmasını sağlamak için gerçekleştirilen planlama, uygulama, izleme ve kontrol sürecidir. Proje yönetimi sürecini özellikle proje yöneticileri ve üst düzey yöneticileri tarafından en önem verdiği süreç olarak ifade edebiliriz.Proje yöneticileri faaliyeti gerçekleşecek işin miktarsal ve finansal her aşamasını takip etmek ve bilgi sahibi olmak ister. Bu yüzden projenin herhangi bir döneminde istenilen her soruya cevap verebilecek bir maliyet yönetim kurgusu oluşturulması gerekmektedir. Bu yapı sayesinde gerçekleşen ve kalan maliyet projeksiyonu yapılabilir, projenin finansal ve miktarsal hareketliliğinin hangi düzeyde ve hangi yönde, hangi iş gruplarında, hangi dönemlerde vb. soruların cevabına ulaşılabilir. Proje yönetimi her daim planlanan ve gerçekleşen maliyet dengesini gözlemlemek isteyip, bu süreçteki sapmalardan haberdar olmak ister. Bu yüzden maliyet yönetim yapısı, sapmanın gerçekleştiği iş gruplarını ve detaylarını ortaya çıkarmalıdır. Böylece proje yönetimi ilgili projedeki miktarsal ve finansal sapmaları gözlemleyip, gerekliliğine göre önlem alıp almaması sonucuna varır. Bu çalışmada döneminin en büyük bütçeli ve kapsamlı ulaştırma projelerinden birisinin maliyet yönetimi süreci anlatılmaktadır. İlgili projenin yapım süreci inşaat sektöründe ismi önemli iki Türk ve iki Koreli inşaat firmasının iş ortaklığı tarafından sağlanmıştır. Proje 88 km otoyol, 13 km bağlantı yolu, 4 adet viyadük ve çeşitli büyüklüklerde yüzlerce sanat yapısı, hizmet tesisleri, kavşaklar vb. birçok inşai faaliyeti içermektedir. Projenin detayı ve kapsamı gereği maliyet yönetim sürecinde ortaklardan herhangi birinin kendine özgü maliyet yönetim sistemi kullanılmamış olup, proje gerekliliklerine cevap verebilmek ve detaylandırabilmek adına birçok farklı maliyet kurgusu tasarlanmıştır. Bu çalışmada bahsi geçen projenin maliyet yönetimi sürecinde yer alan adımların ilk önce tanımlamaları ve teorik bilgileri verilmiş olup, ardından proje maliyet yönetimi uygulamaları irdelenmiştir. Sonuçlar ve öneriler kısmında uygulaması yapılan proje maliyet yönetim sürecinin etkisi, önemi ve sonuçları ayrıca ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Project cost management is the planning, implementation, monitoring and control process of a project that carried out in order to ensure the most economical completion in the targeted quality standards and the envisaged budget limitation. The Project management process can be expressed as the most important part of a project carried out by especially project managers and senior staff.Project managers want to keep track of each quantitive and financial stage of the activity to be carried out and to be informed. Therefore, it is necessary to create a cost management setup that can answer any question at anytime in the project. In the presence of this kind of stucture, the actual and remaining cost projections can be made and such questions like in which level and in what direction, in which business groups, in which periods etc. of the financial and quantitive activities of the project can be answered. Project management always wants to observe the planned and realized cost balance and be aware of the deviations in this process. Hence, the cost management structure should reveal the business groups and details of the deviation. Thus, the project management concludes whether it observes the quantitative and financial deviations in the related project and takes measures according to its necessity.In this study, the cost management process of one of the biggest and comprehensive transportation projects of its period is explained. The construction process of this project was provided by the joint venture of two Turkish and two Korean construction companies whose name is important in the construction industry. This project includes 88 km of highway, 13 km of access road, 4 viaducts and hundreads of structures, service facilities, intersections etc. with various sizes. Due to the detail and scope of the project, the cost management system of any of the partners has not been used in the cost management process and many different cost arrangements have been designed in order to meet and detail the project requirements. In this study, firstly, the definitions and theoretical information of the steps involved in the cost management process of the mentioned project are given, and then the project cost management applications are examined. The effects, importance and results of the project cost management process implemented in the results and suggestions section are stated separately.