Cost optimum design of reinforced concrete bridge piers for standard highway bridges
Standart karayolu köprüleri için betonarme kolonlarının en ekonomik tasarımı
- Tez No: 720523
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye'de ve dünyada köprü maliyeti ulaştırma projelerinin en önemli maliyet kalemleri arasında yer almaktadır. Köprü mühendisliğinde köprü üst yapıları uzun yıllara dayanan tecrübelerle optimize edilerek tasarlanmaktadır. Fakat aynı durum altyapı elemanı olan kolonlar için geçerli değildir. Köprü kolonları hem ülkemizde hem dünyada yapısal tasarım açısından değerlendirildiğinde“aşırı tasarım”elemanlardır ve optimize edilmeye müsaittir. Köprü kolon maliyetlerinin toplam köprü maliyetlerine oranı %10-15 mertebesindedir. Köprü altyapılarında genellikle betonarme kolonlar tercih edilmektedir. Köprü mühendisleri için betonarme kolonların en ekonomik tasarımı, deneme yanılma yöntemiyle mümkündür ve söz konusu en ekonomik tasarıma ulaşma oldukça zaman gerektiren bir çalışmadır. Bu tez çalışmasında hazırlanan köprü kolonu eniyileme aracıyla standart karayolu köprü kolonlarının daha ekonomik tasarımının hızlı şekilde mümkün olacağı gösterilmektedir. Bu araç için 14630 adet farklı betonarme kolon kesiti veri havuzunda toplanmıştır. Kullanıcı tarafından köprü kolonlarına etkiyen yükler, yer değiştirme talepleri ve çeşitli köprü parametreleri programa girdi olarak verilmekte ve bu talepler altında veri seti havuzundaki en ekonomik kolon çıktı olarak alınabilmektedir. Çalışma kapsamında 11 adet mevcut köprü yapısı incelenmiş ve önerilen eniyileme aracı ile daha ekonomik kolonlar tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bridges are among the most important cost items of transportation projects in Turkey and in the world. In bridge engineering, superstructures are designed with optimization through years of experience. However, the same is not true for infrastructre elements such as piers. The evaluation of the bridge piers,built in Turkey and around the world, considering structural design shows that they are“overdesign”elements suitable for optimization. The ratio of the cost of the piers to the total bridge cost is around 10-15%. Bridge piers are generally built with reinforced concrete similar to other infrastructure. An economical design is obtained using trial and error method: the most economical design in question is a work that requires a lot of time. In this thesis, it is shown that a more economical design of standard highway bridge columns is possible quickly with the prepared bridge column optimization tool. For this tool, 14630 different reinforced concrete column sections were collected in the dataset. The loads acting on the bridge columns, displacement demands and various bridge parameters are given by the user as input to the program, and under these demands, the most economical column in the dataset is determined. Within the scope of the study, 11 actual bridges were examined and more economical columns were designed with the proposed optimization tool.