Betonarme iksa sistemlerinin imalat teknikleri ve maliyet analizleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of construction methods and cost analyses of reinforced concrete earth retaining systems
  1. Tez No: 293978
  2. Yazar: ŞAHİN ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İksa sistemleri, temel altı taşıyıcı elemanlar, zemin iyileştirme yöntemleri gibi geoteknik mühendisliğinin ilgi alanlarına giren konular aslında diğer inşaat mühendisliği disiplinleri olan yapı mühendisliğini, malzeme bilimi, planlama, ulaştırma bilimleri ile direk teorik ve fiziki ilişki içindedir. Bu çalışmada incelenen betonarme iksa sistemlerinin kalıcı yapılar ile etkileşimleri, betonarme kesit davranışları ve projelerin toplam maliyetine olan büyük etkileri nedeni ile yapı mühendisliği bakış açısından değerlendirilmeleri önem kazanmaktadır. Bu sebeple öncelikle imalat teknikleri detaylı bir şekilde tariflerinmiş ardından farklı iksa sistemleri benzer koşullar altında teorik analizler ışığı altında maliyetler bakımından karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak iksa sistemlerinin projelerin ilk adımı olarak doğru planlama yapılması, maliyetlerin proje bütçesine uygun olması ve her bir projenin özgün koşullarına en uygun ve en ekonomik çözüm aranması gibi birçok bakımdan değerlendirilmesi gerektiğinin üstünde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Subjects like earth retaining systems, deep foundations and soil improvement methods that are specialized under geotechnical engineering are in fact both theoretically and physically related to structural engineering, materials science, planning and transportation; making all an interdisciplinary study for civil engineering. Therefore it is of high importance that the subject of this paper; reinforced concrete earth retaining systems; shall be deeply evaluated from the structural engineer?s point of view considering the interference with the permanent structures, reinforced concrete behavior and large scale cost impact on projects. Therefore first part presents construction methods in detail followed the second part focusing on comparison of cost analyses of different type of earth retaining systems designed for series of theoretical examples under similar conditions. As a conclusion it is strongly emphasized that the earth retaining systems, being the initial step, need to be carefully planned and evaluated to properly fit the budget and unique characteristics of each single project.