Türkiye ekonomisinde makro ihtiyati politika uygulamaları ve finansal istikrar
Macro prudential policy practices and financial stability in Turkey economy
  1. Tez No: 620127
  2. Yazar: HİLAL ÖCAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
2008 Küresel krizinin ardından fiyat istikrarını temin etmenin finansal sistemin krizlerden korunması için tek başına yeterli olmadığı, fiyat istikrarı ile birlikte finansal istikrarın da sağlanması gerektiğinin önemi anlaşılmıştır. Finansal istikrarı sağlamak için mikro yaklaşımlarla uyum içerisinde çalışacak makro ihtiyati politika uygulamalarının gerekli olduğu görülmüştür. Çeşitli makro ihtiyati politika ve araçları tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de uygulanmıştır. Bu çalışmada finansal istikrarı tehdit eden unsurlar ve bunlara karşı ortaya konan politika ve uygulamaları genel hatları ile değerlendirilerek, 2010 yılından bu yana ülkemizde uygulanan makro ihtiyati politikalar ve TCMB öncülüğünde devreye alınan geleneksel olmayan para politikaları ve etkileri bütüncül bir yaklaşım ile irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Küresel Finansal Kriz, Makro İhtiyati Politikalar, Sistemik Risk, TCMB, BDDK
Özet (Çeviri)
After the global financial crisis of 2008, it was understood that only ensuring price stability is not enough to protect the financial system from crisis and it is important to maintain financial stability along with price stability. In order to ensure price stability, macroprudential policy practices that will work in harmony with micro approaches are necessary. Various macro prudential policies and instruments have been implemented all over the world as well as in Turkey. In this study, the factors which threaten the financial stability and the policy implementations against for these are generally evaluated and unconventional monetary policies which put into use by the leadership of TCMB and their effects and the macroprudential policies which have been implemented since 2010 are examined with a holistic approach. Key Words : Global Financial Crisis, Macro-Prudential Policies, Systemic Risk, CBRT, BRSA