Macroprudential policies and financial stability: The case of Turkey
Makro ihtiyati politikalar ve finansal istikrar: Türkiye örneği
- Tez No: 670427
- Danışmanlar: PROF. DR. ASAF SAVAŞ AKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Makro ihtiyati politikalar, küresel mali krizin ardından çeşitli ülkeler tarafından yaygın olarak kullanılmaya başlandı . Makro ihtiyati politikanın araç kitleri; sistemik riski önlemek, finansal istikrarı sağlamak ve finansal sistemin dayanıklılığını güçlendirmek için tasarlanmıştır. Makro ihtiyati politikanın diğer politikalardan temel farkı; karşılıklı bağımlılıklar, stratejik bütünleşmeler, zararına satış gibi negatif dışsallıklar sebebiyle oluşan sistemik şokları hedef almasıdır. Bu çalışma; İsrail, Çin, Rusya, Almanya ve özellikle Türkiye gibi farklı ülkelerdeki makro ihtiyati politikaların etkilerini incelemeyi, politikanın uygulanmasının avantaj ve dezavantajlarını tanımlamayı ve politikaların kurumsal yapısını incelemeyi amaçlamaktadır. Politika uygulamaları, gelişmiş ekonomiler ile yükselen piyasa ekonomileri arasında farklılık gösterir. Bu nedenle Türkiye, gelişen piyasa ekonomisinin bir örneği olarak detaylı bir şekilde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Macro-prudential policies were widely used by various countries aftermath of the global financial crisis. The toolkits of the macroprudential policy were designed to prevent systemic risk, to ensure the financial stability, and to strengthen the resilience of the financial system. The main difference of macroprudential policy from other policies is to target the systemic shocks because of the negative externalities such as; interconnectedness, pecuniary and strategic complementarities. This study aims to examine the effects of the macroprudential policies in different countries such as Israel, China, Russia, Germany, and especially Turkey, to describe the advantages and disadvantages of the implementation of the policy, and to analyze the institutional structure of the policies. The policy implementation differs between advanced economies and the emerging market economies. Therefore, Turkey will be examined in detail as an example of the emerging market economy.