Meme kanseri nedeniyle meme koruyucu cerrahi yapılan hastalarda lokal-bölgesel nüks oranları ve nükse etki eden faktörler: Retrospektif çalışma
Local-regional recurrence rates in patients under going breast conserving surgery for breast cancer and factors affecting recurrence rates: Retrospective study
- Tez No: 620153
- Danışmanlar: DR. NİYAZİ KARAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ Bu çalışmada meme kanseri nedeniyle meme koruyucu cerrahi (MKC) yapılmış hastalarda lokal-bölgesel nüks oranlarının saptanması ve buna etki eden faktörlerin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. HASTALAR VE YÖNTEM Ocak 2005- Aralık 2013 yılları arasında meme koruyucu cerrahi uygulanmış 520 hastanın dosyası geriye dönük olarak incelendi. Çalışmaya 5 yıllık takibini tamamlamış hastalar alındı. BULGULAR Çalışmaya 520 hasta alındı. Serideki 335 (%64,4) hastaya onkoplastik meme cerrahisi (OPC) uygulanırken, 185 hastaya ise konvansiyonel MKC uygulanmıştı. İkiyüzaltmışaltı hastanın 50 yaş ve altı grupta olduğu görüldü. Takip süresinde 40 (%7,7) hastada lokal-bölgesel ve uzak metastaz geliştiği görülmüştür. Nükslerin dağılımı incelendiğinde 18 (%45) hastada sadece uzak metastaz, 9 (%22,5) hastada lokal, 7 (%17,5) hastada karşı meme, 3(%7,5) hastada lokal + uzak metastaz, 2 (%5) hastada lokal-bölgesel ve 1(%2,5) hastada da bölgesel nüks saptanmıştır. Lokal-bölgesel nüks ve beraberinde uzak metastazı olan toplam hasta sayısı 15 (%2,91) olarak bulunmuştur. OPC uygulanan hastalarda, konvansiyonel MKC uygulanan hastalarla karşılaştırıldığında, lokal-bölgesel nüks oranlarının daha düşük olduğu gözlenmiştir. Çalışmamızda lokal-bölgesel nükse etkili faktörler; hasta yaşının 40'ın altında olması (p=0,019), aksillanın tutulu olması (p=0,001), hastalık evresi (p=0,002) ve MKC ya da OPC uygulanması (p=0,008) olarak bulundu. Tümör boyutu ve grade ile lokal-bölgesel nüks arasındaki ilişki ortaya konamamıştır. Lokal-bölgesel nüks gelişen meme kanserli hastalarda uzak metastaz riski artmıştır. Genç yaş, erken evre meme kanserinde hem lokal bölgesel kontrol hem de sağkalım açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Tümör evresi ve grade'i lokal-bölgesel rekürrens açısından bir risk faktörüdür. SONUÇLAR Çalışmamızda lokal-bölgesel nükse etkili faktörler; hasta yaşının 40'ın altında olması, aksillanın tutulu olması, hastalık evresi ve MKC ya da OPC uygulanması olarak bulundu. Tümör boyutu ve grade ile lokal-bölgesel nüks arasındaki ilişki ortaya konamadı. Özellikle 40 yaş altı hastalarda lokal-bölgesel nüksün yüksek olması ülkemizde meme kanseri yaşının batı ülkelerine göre daha düşük olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE The aim of this study was to determine the local-regional recurrence rates in patients treated with breast conserving surgery (BCS) and to evaluate the factors affecting this retrospectively. PATIENTS AND METHODS The records of 520 patients who underwent breast conserving surgery between January 2005 and December 2013 were reviewed retrospectively. Patients who completed 5 years of follow-up were included in the study. RESULTS Five hundred and twenty patients were included in the study. Oncoplastic breast surgery (OBS) was performed in 335 (64.4%) patients and conventional BCS was performed in 185 patients. During the follow-up period, 40 patients (7.7%) developed local-regional recurrence and distant metastases. When the distribution of recurrences is examined; 18 (45%) patients had distant metastasis only, 9 (22.5%) had local recurrence, 7 (17.5%) had contralateral breast recurrence, 3 (7.5%) had local recurrence + distant metastasis, 2 (5%) had local-regional recurrence in 1 (2.5%) had regional recurrence. The total number of patients with local-regional recurrence and associated distant metastasis was 15 (2.91%). Local-regional recurrence rates were lower in OBS patients compared to conventional BCS patients. In our study, the factors affecting local-regional recurrence rates were; the age less than 40 years (p = 0.019), axillary involvement (p = 0.001), disease stage (p = 0.002) and BCS or OBS application (p = 0.008). Young age is an independent risk factor for both local regional control and survival in early stage breast cancer. CONCLUSIONS In our study, the factors affecting local-regional recurrence were the age under 40 years, axillary involvement, disease stage and application of BCS or OBS. The relationship between tumor size and grade and local-regional recurrence could not be established. The high rate of local-regional recurrence in patients under 40 years of age can be explained by the fact that the age of breast cancer patients in our country is lower than that of western countries.