Remisyondaki major depresif bozukluk tanılı hastalarda üstbilişsel işlevler ve duygusal şemaların psikolojik dayanıklılık ve depresyonun rezidüel belirtileri ile ilişkisi
Relationship of metacognitive functions and emotional schemas with psychological resilience and residual symptoms of depression in patients with major depressive disorder in remission
- Tez No: 620152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÖZAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Major depresif bozukluk (MDB), toplumun yaklaşık %4'ünde görülen; çökkün duygudurumla birlikte düşünce, konuşma, devinim ve fizyolojik işlevlerde yavaşlama ve bunların yanı sıra değersizlik, küçüklük, güçsüzlük, isteksizlik, karamsarlık duygu ve düşünceleri ile belirli bir sendromdur. MDB'de temel terapötik hedef remisyondur. Ancak remisyona ulaşmış hastaların yaklaşık %70'inde kalıntı belirtiler devam etmekte ve hastalığın tekrarlama riskini arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı psikopatalojiyi öngördüğü gösterilmiş olan üstbilişsel işlevler ve duygusal şemaların remisyondaki MDB tanılı hastalarda psikolojik dayanıklılık ve depresyonun kalıntı belirtileri ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Araştırmamız kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Polikliniğine başvuran, DSM-5'e göre MDB tanısı konulmuş ve halen remisyonda olan 66 kalıntı belirtisi olan ve 62 kalıntı belirtisi olmayan toplam 128 hasta dahil edildi. Hastalara SCID-5-CV uygulanarak geçirilmiş MDB tanısı netleştirildi. Ek tanı alanlar dışlandı. Sosyodemografik veri formu, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D), Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (YİDÖ), Üstbiliş Ölçeği-30 (ÜBÖ-30), Ruminatif Düşünce Biçimi Ölçeği (RDBÖ) ve Leahy Duygusal Şema Ölçeği- II (LDŞÖ-II) uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Major depressive disorder (MDD) is seen in approximately 4% of the society. It is a specific syndrome with a sad mood and a slowdown in thought, speech, motion and physiological functions, as well as feelings and thoughts of worthlessness, smallness, weakness, reluctance, pessimism. The main therapeutic target in MDD is remission. However, in approximately 70% of patients who have reached remission, residual symptoms persist and increase the risk of recurrence of the disease. For this reason, residual symptoms and affecting factors have been the subject of the research. The aim of this study is to investigate the relationship between metacognitive functions and emotional schemas, which have been shown to predict psychopathology, and the residual symptoms and psychological resilience of patients with MDD in remission. Method: Our research is a cross-sectional study. A total of 128 patients who were admitted to the Erenköy Mental and Neurological Diseases Hospital Polyclinic, diagnosed with MDD according to DSM 5 and still in remission, with 66 residual symptoms and 62 with no residual symptoms were included. The diagnosis of MDD was clarified by applying SCID-5-CV to the patients. Additional diagnoses were excluded. Sociodemographic data form, Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D), Resilience Scale for Adults (RSA), Metacognition Scale-30 (MCQ-30), Ruminative Thinking Scale (RTS) and Leahy Emotional Schema Scale-II (LESS-II) were applied. Conclusion: In the study, the psychological resilience of the patient group with residual symptoms was lower than the group without residual symptoms. The group with residual symptoms used metacognitions, ruminative response and negative emotional schemas more. In addition, it was seen that people with high psychological endurance used metacognitions, ruminative thinking less and had less negative emotional schemas. More research is needed to better understand the residual symptoms that have an important role in the management and prognosis of MDD.