Ulusal ile yerelde üretilen ve Erzurum piyasasında tüketime sunulan dondurmaların bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physicochemical and microbiological properties of ice creams which are produced in national and local and offered for consumption in Erzurum
  1. Tez No: 620217
  2. Yazar: NURULLAH ZEKERİYA AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, Erzurum ilinde tüketime sunulan 10 adet yerel ve 10 adet ulusal olan dondurma örnekleri olmak üzere toplamda 20 dondurma örneği piyasadan toplanmış ve bu örneklerde bazı mikrobiyolojik, fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Çıkan sonuçlar Türk Gıda Kodeksi Dondurma Tebliği referans alınarak karşılaştırılmış ve kalite nitelikleri hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Mikrobiyolojik analizler sonucunda yerel dondurma örneklerinde ortalama toplam aerobik mezofilik bakteri sayısı (TAMB), maya ve küf sayısı, MRS agar'da gelişen LAB sayısı, M17 agar'da gelişen LAB sayısı ile koliform grubu bakteri sayıları sırasıyla; 5,89 log kob/g, 4,22 log kob/g, 4,49 log kob/g, 5,13 log kob/g ve 2,26 log kob/g olarak belirtilmiştir. Yerel örneklerde elde edilen koliform grubu bakteri sayılarının, Türk gıda kodeksi mikrobiyolojik kriterler tebliğinde belirtilen sınırları aştığı tespit edilmiştir. Ulusal olan dondurma örneklerinde ise ortalama (TAMB) sayısı, maya ve küf sayısı, MRS agar'da gelişen LAB sayısı, M17 agar'da gelişen LAB sayısı ile koliform grubu bakteri sayıları sırasıyla; 4,72 log kob/g,
Özet (Çeviri)
In this research, a total of 20 ice cream samples were collected from the market, including 10 local and 10 national ice cream samples that were consumed in Erzurum and some microbiological, physical and chemical analyzes were performed. The results were compared with reference to the Turkish food codex notification on ice cream and evaluations were made on quality qualities. As a result of microbiological analyzes, the average total aerobic mesophilic bacteria (TAMB), yeast and mold count, number of lactic acid bacteria (LAB) on grown MRS agar, number of lactic acid bacteria (LAB) grown on M17 agar and number of coliform group bacteria in ice cream samples produced locally were as follows; 5.89 log cfu/g, 4.22 log cfu/g, 4.49 log cfu/g, 5.13 log cfu/g and 2.26 log cfu/g. It was determined that number of coliform group bacteria exceeded the limits specified in the notification of the Turkish food codex microbiological criteria. The average number of TAMB, number of yeast and mold, number of lactic acid bacteria (LAB) grown on MRS agar, number of lactic acid bacteria (LAB) grown on M17 agar and coliform group bacteria in ice cream samples produced national were as follows; 4.72 log cfu/g,