Ankilozan spondilitli hastalarda postüral denge, düşme riski ve yaşam kalitesinin sağlıklı popülasyonla karşılaştırılması
Comparison of postural balance, fall risk and quality of life with healthy population in patients with ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 620358
  2. Yazar: MEHMET OZAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Ankilozan Spondilit (AS), primer olarak sakroiliak eklem ve aksiyel iskeleti olmak üzere, entezis bölgeleri, periferik eklemler ve ekstraartiküler tutulum ile seyredebilen kronik inflamatuar hastalıktır. AS hastalarında dengenin etkilendiği ve düşme riskinin arttığı gösterilmekle birlikte bu konuda yeterli çalışma yoktur. Biz bu çalışmada AS hastalarında dengenin değerlendirilmesi, düşme riski ve yaşam kalitesinin incelenmesi ve denge parametreleri ile hastalık aktivitesi, yaşam kalitesi, Maastricht Ankilozan Spondilit Entezit Skoru (MASES), spinal mobilite ölçümleri ve sigara kullanımının ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 50 AS'li ve 50 sağlıklı (kontrol grubu) dâhil edildi. Her iki grupta da erkek sayısı 34, kadın sayısı 16'ydı. AS hasta grubu ve kontrol grubunda denge parametrelerinden Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Fonksiyonel Uzanma Testi (FUT), Timed Up and Go Test (TUGT), Tinetti'nin Düşme Etkinlik Ölçeği (DEÖ) değerlendirildi. AS'li hastaların hastalık aktivitesinin değerlendirilmesinde Bath AS Hastalık Aktivite İndeksi (BASDAI) ve AS Hastalık Aktivite Skoru (ASDAS)-CRP/ESH indeksleri, Bath AS Fonksiyonel indeksi (BASFI), Bath AS Metroloji İndeksi (BASMI) kullanıldı. Fizik muayene bulgularına göre AS hasta grubunda el-parmak zemin mesafesi, tragus-duvar mesafesi, modifiye schober testi, MASES skorları kaydedildi. Yaşam kalitesini değerlendirmek için her iki gruba da Kısa Form-36 (SF-36) kullanıldı. AS hasta grubunda ek olarak AS Yaşam Kalitesi Ölçeği (ASQoL) kullanıldı. Hasta grubun yaş ortalaması 41.5±9.41, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 41.38±9.23'dü (p=0.929). Her iki grubun yaş, boy, kilo ve vücut kitle indeksi arasında istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilmedi. AS hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu BDÖ (p0.05). El-parmak zemin mesafesi ve tragus-duvar mesafesi ile BDÖ ve FUT arasında negatif yönde, TUGT ve DEÖ ile ise pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulduk (p0.05). AS hasta grubu ile kontrol grubu arasında SF-36'nın tüm alt parametreleri AS grubunda anlamlı düşüktü.
Özet (Çeviri)
Ankylosing Spondylitis (AS) is a chronic inflammatory disease that can progress with enthesis regions, peripheral joints and extraarticular involvement, primarily sacroiliac joint and axial skeleton. Although it has been shown that balance is affected in patients with AS and the risk of falling increases, there is not enough study on this subject. In this study, we aimed to investigate the relationship between AS evaluation of balance, risk of falling and quality of life in patients with AS, and balance parameters with disease activity, quality of life, Maastricht Ankylosing Spondylitis Enthesitis Score (MASES), spinal mobility measurements and smoking. Fifty AS patients and 50 healthy subjects (control group) were included in the study. In both groups, the number of men was 34 and the number of women was 16. Berg Balance Scale, Functional Reach Test, Timed Up and Go Test, Tinetti's Fall Efficacy Scale were evaluated among AS balance group and control group. Bath AS Disease Activity Index (BASDAI) and AS Disease Activity Score (ASDAS)-CRP / ESH indices, Bath AS Functional Index (BASFI), Bath AS Metrology Index (BASMI) were used to evaluate disease activity in patients with AS. According to physical examination findings, hand-finger floor distance, tragus-wall distance, modified schober test, MASES scores were recorded in AS patients. Short form-36 (SF-36) was used in both groups to assess the quality of life. AS Quality of Life Scale (ASQoL) was used in addition to AS patient group. The mean age of the patient group was 41.5 ± 9.41 and the mean age of the control group was 41.38 ± 9.23 (p=0.929). No statistically significant difference was found between age, height, weight and body mass index in both groups. When AS patient group and healthy control group were compared in terms of Berg Balance Scale (p 0.05). We found a statistically significant relationship between hand-to-finger ground distance, tragus-wall distance, Berg Balance Scale and Functional Reach Test, and Timed Up and Go Test and Tinetti's Fall Efficacy Scale positively (p 0.05). All sub-parameters of SF-36 between AS patient group and control group were significantly lower in AS group.