Ankilozan spondilitli hastalarda denge bozukluğu ve düşme riskinin günlük yaşam aktivitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of balance disorders and falling risk on daily life activity in patients with ankylosing spondylitis
- Tez No: 685349
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİLEK KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Çalışmamızda Ankilozan Spondilit (AS) tanılı hastaların düşme riski, düşme korkusu, anksiyete ve depresyon durumlarının sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırılması, hasta grubundaki düşme riski ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi, düşme riskinin yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve Yöntem: 70 AS tanılı hasta ve yaş - cinsiyet açısından hasta grubu ile uyumlu 30 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda AS tanılı hastalar ile kontrol grubu demografik veriler, hastalık süresi ve son 12 ay içindeki düşme öyküsü açısından sorgulandı. Ek olarak AS tanılı hastaların alt ekstremite tutulumu ve kullanmakta oldukları ilaçlar kaydedildi. AS'li hastalarda Visual Analog Skala (VAS) ile ağrı düzeyi, BASFİ (Bath Ankylosing Spondylitis Functional İndex) ile hastanın fonksiyonel kapasitesi, BASMİ (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology İndex) ile hastanın spinal mobilitesi ve BASDAİ (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activation Index) ile hastalık aktivitesi değerlendirildi. Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi Değerlendirme ölçeği (EASi-QoL) ile hastaların yaşam kalitesi değerlendirildi. Modifiye shober testi, tragus - duvar mesafesi, oksiput - duvar mesafesi, göğüs ekspansiyonu, el parmak- zemin mesafesi ölçümü ile hastaların postür değerlendirilmesi yapıldı. AS ve kontrol grubunda Berg Denge ölçeği (BDÖ), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (TUGT), Tinetti Denge (TD) ve Yürüme Testi (TY) ile düşme riski değerlendirildi. Tinetti'nin Düşme Etkinlik Ölçeği (TİNETTİ FES) ile düşme korkusu korkusu, Hastane anksiyete ve depresyon ölçeği (HADS) ile depresyon ve anksiyete düzeyi değerlendirildi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik veriler açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the fall risk, fear of falling, anxiety and depression of patients diagnosed with Ankylosing Spondylitis (AS) with the healthy control group, to determine the risk of falling and related factors in the patients with AS, and to investigate the effects of fall risk on quality of life. Patients and Methods: Seventy AS patients and 30 healthy individuals who were compatible with the patient group in terms of age and gender were included in the study. Patients diagnosed with AS and the control group were questioned in terms of demographic data and fall history in the last 12 months. In addition, lower extremity involvement of patients with AS and medications were recorded. Pain level with Visual Analog Scale (VAS), functional capacity of the patient with BASFI (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index), spinal mobility of the patient with BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index) and disease activity of the patient with BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activation Index) was evaluated. The quality of life of the patients was evaluated with the Ankylosing Spondylitis Quality of Life Assessment Scale (EASi-QoL). Posture evaluation of the patients was performed by measuring modified shober test, tragus - wall distance, occiput - wall distance, chest expansion, hand to ground distance. Fall risk was evaluated with Berg Balance Scale (BDI), Timed Up and Go Test (TUGT), Tinetti Balance (TB) and Gait Test (GT) in AS and control groups. Fear of falling was evaluated with Tinetti's Falls Efficacy Scale (TINETTI FES), and the level of depression and anxiety were evaluated with the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS). Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of demographic data.