Silah sistemlerinin etmen tabanlı benzetim ile performans analizi
Performance analysis of weapon systems using agent based simulation
- Tez No: 620374
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VOLKAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Modelleme ve Simülasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Silah sistemleri, gelişmiş alt sistemlerden oluşurlar ve oldukça karmaşık bir yapıya sahiptirler. Savaşın seyrini belirli zaman ve alanda değiştirme kabiliyetleri olduğu için, silah sistemlerinin kullanılabilirlik analizi çok önemlidir. Kullanılabilirlik analizi için benzetim oldukça uygun bir yöntemdir. Arıza-tamir sisteminin doğası gereği literatürdeki çalışmaların hemen hemen hepsinde ayrık olay benzetimi kullanılmıştır. Silah sistemlerinin kullanılması sürecinde kullanıcı ve teknisyen gibi etmenler de bulunur. Bundan dolayı modelin gerçeklik seviyesini artırmak amacıyla etmen tabanlı benzetimin daha uygun olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada ordumuzdaki iki tip helikopterin kullanılabilirliği etmen tabanlı benzetim ile modellenmiştir. Modelde iki tip helikopterden ayrı olarak pilot ve teknisyen etmenleri oluşturulmuştur. Helikopterlerin arıza, parça bekleme gibi nedenlerden dolayı kullanım dışı olmalarına ilaveten, pilot ve teknisyenlerin belirli çalışma ve dinlenme süreleri vardır. Helikopterler, 8 alt sistemden meydana gelmektedir. Çalışma sonunda beş faktör ve bir yanıttan oluşan bir deneysel tasarım oluşturulmuştur. Sonuç olarak, bu faktör ve etkileşimlerinin sistemin performansına olan etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Weapon systems consist of advanced subsystems and are very complex systems in the world. Due to the ability of changing the history of war, availability analysis of weapon systems is very important. Simulation is a very useful method for availability analysis. Almost all studies in literature were based on discrete-event system simulation due to the nature of smooth failure-repair system. In the process of using a weapon system, there are agents like operators and mechanics. For this reason, it was considered that agent-based simulation is more convenient to raise the reality level. In this study, availability of helicopters in our army has been modelled using agent-based simulation. In the model, there are agents named mechanics and pilots apart from two different types of helicopters. In addition to being out of order of helicopters (because of unreliability, logistic delay, battle damage etc.), mechanics and pilots have specific working and resting hours. Helicopters consist of eight subsystems. At the end of the study, an experimental design with five factors and a response has been implemented. As a result, effects of the input factors and interactions for performance of the system have been presented.