Topkapı Sarayı, Harem Dairesi Cariyeler Hastanesinin restorasyon çalışması
Topkapı Palace , Harem of Concubines Hospital restoration work
- Tez No: 620373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH SALBACAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türklerin bilinen ilk tarihlerinde göçebe bir yerleşim düzeni içerisinde yaşadıklarını, göçebe düzen içerisinde de devletin yönetim merkezinin han çadırları olduğunu bilmekteyiz. İslamiyet'in kabulü, göçler ve yerleşik düzenin başlaması ile Türk saray kültürünün ilk örnekleri verilmeye başlanmış, Anadolu'ya gelinceye kadar gelişen süreçte de giderek zenginleşmiştir. Oğuz boylarından olan ve Söğüt, Domaniç çevresinde yerleşen Osmanlılar; Anadolu Selçuklu Devletinin merkezi otoritesinin zayıflaması ile 1299'da kuruluşunu ilan etmiş, 1326'da Bursa, 1362'de Edirne'yi fethederek Anadolu ve Rumeli'de gelişimini sürdürmeye başlamıştı. 1453 de de İstanbul'un fethi ile yükselme dönemine giren Osmanlı Devleti 15. Yüzyıldan itibaren üç kıtaya yayılan bir cihan imparatorluğu haline gelmişti. İstanbul'un başkent olması sebebiyle Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 da yaptırılan Topkapı Sarayı; 19 yy değin Osmanlı hanedanlığına ev sahipliği yapmıştır. Geleneksel Türk yerleşim kültürünün bir göstergesi olan Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayının yapımına kadar gelişen süreçte işlevini sürdürmüş Cumhuriyet dönemi ile birlikte de müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. İmparatorluğun yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı; Birun, Enderun ve Harem bölümlerinden oluşmaktadır. Birun devlet işlerinin yönetildiği, Enderun eğitim faaliyetlerinin yürütüldüğü, Harem ise padişahın ve ailesinin ikamet ettiği mekânlardır. Harem: korunan, mukaddes ve muhterem yer anlamına gelmektedir. Harem; yaşantısı, insanları, bilinenleri ve bilinmeyenleri ile her zaman merak uyandırmış ve çeşitli çalışmalara konu olmuştur. Günümüze kadar gelişen süreçte pek çok fiziksel tahribata uğrayan saray çeşitli yenileme projeleri ile koruma altına alınmıştır. Bu çalışmada: Sarayın, Harem Dairesi içerisinde yer alan ve pek de ön plana çıkmamış olan Cariyeler Hastanesine yapılan müdahalelerin yapıya vermiş olduğu zararlar tespit edilerek projenin uygulanabilmesi için bu alanlara müdahale kararları alınmıştır. Cariyeler Hastanesi için restitüsyon projesi hazırlanarak yapının mimari durumu belgelenmiş Anıtlar ve Röleve Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler sonucunda da yeni projenin uygulanmasına başlanmış, son olarak da yapının mimari ve iç mimari özellikleri, uygun bir teknikle geçirmiş olduğu yenileme süreci ve koruma uygulamaları belgelenerek anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The first layout of the Turks known in history of the state that they live in a nomadic nomadic tents of the Central Administration in order that they have han we know. Conversion to Islam, migration, and the established order of the palace was being provided with the start of the first examples of Turkish culture came to Anatolia until the developing process has been enriched increasingly.It is one of the Oguz tribes ,and the Ottomans who settled around willow and Lakewood; Anadolu selcuklu with the weakening of the central authority of the state declared the establishment in 1299, 1326 in Bursa, Edirne was conquered in Anatolia and rumelia began to pursue the development in 1362. With the conquest of Constantinople in 1453 the Ottoman Empire began to rise 15. Century empire that spans three continents Jahan had become. Built in 1460 by Fatih Sultan Mehmet due to being the capital city of Istanbul, Topkapi Palace was home to the Ottoman dynasty until the 19th century. Traditional Turkish settlement, which is an indicator of the culture of the Topkapi Palace, the Dolmabahce Palace in the developing process continued until the construction of the function along with the period of the Republic, also began to be used as a museum. The Topkapi Palace was the administrative centre of the Empire; Flour, consists of the Palace and the harem. Flour ruled the state of affairs, where training activities are conducted Enderun, the harem where the Sultan and his family reside in places. Harem: protected, venerated and sacred place. Harem; life, people, known and unknown, with curiosity was aroused, and always has been the topic of various studies. The developing process until today is protected by many various renovation projects in the house, which suffered physical damage. In this study: the palace, the harem concubines out that it didn't really come to the forefront and is located within a hospital structure in the period previous to the intervention, given losses that have been identified and the decision has been taken to intervene in these areas for the implementation of the project. Concubines architectural monuments and building restitution to the hospital survey and prepared a project documented the situation as a result of examinations by the Directorate General began the implementation of the new project, and finally the building of architectural and interior design features, a suitable technique that has been describes how the process of renewal and conservation practices were documented.