Enhanced positioning methods for next generation mobile networks
Yeni nesil mobil ağlar için gelişmiş konumlandırma yöntemleri
- Tez No: 620375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASARİ ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mobil düğümlerin coğrafi konumlandırılması, yeni nesil mobil ağlarda gelişmiş konum tabanlı servislerin (KTS'ler) geliştirilmesi için çok önemli bir süreçtir. Bu tezde, Uzun Süreli Evrim (USE) ağlarında gelişmiş hücre kimliği (G-HK) yönteminin konumlandırma performansı ve Ortogonal Olmayan Çoklu Erişim (OOÇE) tabanlı 5G ağlarda konumlandırma incelenmiştir. Bölüm III ve Bölüm IV'te, sırasıyla, kullanıcı adaleti özelliği üzerinde özellikle durularak, farklı şebeke koşullarında uplink kooperatif OOÇE için Varış Zamanı (VZ) ve Alınan Sinyal Gücü (ASG) bazlı konumlandırma teorik sınırları incelenmiştir. Her iki bölümde de kooperatif OOÇE ve kooperatif Ortogonal Çoklu Erişim (OÇE) ağlarda VZ ve ASG tabanlı konumlandırması incelenmiştir. Cramer-Rao alt sınırları (CRAS), her iki bölüm için de Güçlendir-ve-Gönder (GG) ve Kodçöz-ve-Gönder (KG) geçişleri göz önünde bulundurularak pozisyon tahmini hatasının temel sınırlarını göstermek için elde edilmiştir. Her iki şema için sayısal sonuçlar, röle sayısının ve kullanıcı ekipmanlarının (KE) sayısının, VZ ve ASG tabanlı konumlandırma performansındaki farklı aktarımların etkileri dikkate alınarak sunulmuş ve karşılaştırılmıştır. Güç tahsisatının kooperatif OOÇE'in kullanıcı adaletliliğine etkileri de incelenmiştir. Sonuçlar, kooperatif OOÇE'in kooperatif OÇE'den konumlandırma açısından daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Kooperatif OOÇE farklı ağ koşullarında yüksek hassasiyetli konum doğruluğu ve kullanıcı adaletliliği sağlar. Ek olarak, Bölüm V'de, USE ağı için referans sinyali alınan güç (RSAG), azimut parametreleri ve COST 231 Walfish-Ikegami yol kaybı modeli kullanılarak yeni G-HK bazlı konumlandırma yöntemleri önerilmiştir. Sonuçlar, USE ağları için önerilen konumlandırma yönteminin HK tabanlı konumlandırma yönteminden daha iyi performans gösterdiğini ve USE ağlarındaki pratik yerelleştirme uygulamalarında kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Geolocation of mobile nodes is a crucial process for enabling advanced LBSs in next generation mobile networks. In this dissertation, we investigate the positioning performance for enhanced cell ID (E-CID) method in LTE and NOMA based 5G networks. Theoretical limits of TOA and RSS based positioning for uplink cooperative NOMA (C-NOMA) under different network conditions with special emphasis on the user fairness feature are investigated. Furthermore, the performance of the TOA and RSS based positioning of C-NOMA and cooperative OMA (C-OMA) are compared. The CRLBs are also derived in order to show the fundamental limits of position estimation error by taking AF and DF relaying into account for both chapters. The numerical results for both schemes are presented and compared considering the effects of the number of relays and user equipments (UEs), different relaying on the performances of TOA and RSS positioning. The effects of power allocation on the user fairness of C-NOMA are also investigated. The results show that the C-NOMA outperforms C-OMA in terms of positioning. C-NOMA provides high precision position accuracy and user fairness under different network conditions. Additionally, a novel E-CID based positioning methods for LTE network based on RSRP, azimuth parameters and COST 231 Walfish-Ikegami path loss model are proposed. The proposed positioning methods are evaluated by using real measurement data. The results reveal that the proposed positioning method for LTE networks outperforms the CID based positioning method in terms of positioning accuracy and can be used in the practical localization applications in LTE networks.