Uzun süreli yatan hastalarda oluşan basınç yaralarını önlemek için elektronik hasta yatak sistemi tasarımı
Electronic patient bed system design to prevent long-term pati̇entrelated pressure ulcers
- Tez No: 620380
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEHÇET KOCAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Günümüzde, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme gibi etkenlere bağlı olarak hastalıklar artmıştır. Bu artan hastalıklar yüzünden hastanede ve dolayısıyla yatakta geçen süreler uzamıştır. Hastalığın ciddiyetine bağlı olarak yatağa bağlı kalınma süresi değişiklik gösterebilir. Uzun süre yatan hastalarda, hastanın özellikle uzun süre basınç altında kalan bölgelerinde vücut ağırlığına bağlı basınçtan, kayma veya sürtünmeden dolayı basınç yaraları oluşmaktadır. Basınç yaralarının oluşumundan sonraki tedavi süreci uzun süreli ve masraflı bir süreçtir. Sonu cerrahi müdahaleler gerektirecek kadar ciddi olabilecek bu yaraların gelişmesini engellemek en etkili tedavi yöntemidir. Yatakta uzanmış bir insanın vücut ağırlığına bağlı olarak oluşan basınç noktaları uzun süre basınca maruz kaldığında noktalardaki kan basıncı etkilenerek damarların zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu durumun engellenmemesi söz konusu noktalarda ödem oluşmasına ve doku kaybına varan sonuçlar oluşmasına neden olacaktır. Bu yaraların oluşmasını önlemek için vücudun basınç noktalarının kaydırılması daha sağlıklı bir çözümdür. Sürekli hastayı fiziksel olarak çevirmek ya da yer değiştirmek hem hastanın hareket etmesi hem de eğitimli personel gerekliliği gibi zorluklar meydana gelir. Bu gibi zorlukların önüne geçebilmek için hastanın yatış pozisyonunda uzun süre baskı altında kalan bölgelerin basınçtan kurtulması için hava yastıkları ve içindeki havanın elektronik bir devreyle kontrol edilmesi, etkin ve uzun süreli bir koruma sağlayabilir. Bu çalışmada, uzun süreli yatan hastalarda oluşan basınç yaralarını önlemek için elektronik hasta yatak sistemi tasarımı yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays diseases increased depending on some of the factors like unhealthy nutrition and inactive life. With this increment of diseases the time that patients spent on bed lengthen. Depending on the severity of the disease time that spent on the bed may be change. On the bodies of this long lied patients, some bed sores may occur because of body weight and rubbing on bed. The treatment process after the formation of pressure sores is a long and costly process. The most effective treatment of these wounds which may be serious enough to require surgical interventions is to prevent the development of these sores. When the pressure points, which are caused by the body weight of a person lying in the bed, are exposed to pressure for a long time, the blood pressure at the points can be affected and the vessels can be damaged. If this is not prevented, edema will occur at these points and result in tissue loss. Shifting the body's pressure points to prevent these wounds is a healthier solution. Physically rotating or relocating the patients can cause some problems like the patient movement and necessity of trained personel. In order to avoid such difficulties, to save the the pressure of the points -which are under pressure for a long time in the patient's lying position- from pressure effect, the airbags and controlling the air flow on these airbags with an electronic circuit can provide effective and long-term protection. In this study, electronic patient bed system design made and recommendations have been to prevent pressure ulcers in long - term inpatients.