Yeni dört dişli oksimler ile bazı geçiş metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new tetradent oximines and some transition metal complexes
- Tez No: 620384
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KARAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yapılan bu çalışmada çıkış maddesi olarak asetofenon ve 4'- metilasetofenon nitrosolama yöntemi kullanılarak İzonitrosoasetofenon ve İzonitrosometil-p-tolil keton elde edildi. İzonitrosoasetofenon ve İzonitrosometil-p-tolil keton, 3,4-diaminobenzofenon ile reaksiyona girerek iki yeni ligand sentezlenmiştir. Bu ligandlara Cu(II) metal tuzu eklenerek, 6 adet yeni homonükleer bakır(II) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen ligandların ve komplekslerin molekül yapıları, Elemental Analiz, FT-IR ve 1H-NMR, 13C-NMR, Manyetik Süsseptibilite, TG-DTA, LC-MS çalışmaları kullanılarak aydınlatılmıştır. Elde edilen teorik sonuçlar, deneysel sonuçlar ile kıyaslanarak olumlu sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, isonitrosoacetophenone and isonitrosomethyl-p-tolyl ketone were obtained using acetophenone and 4'-methylacetophenone nitrosation as starting material. Isonitrosoacetophenone and isonitrosomethyl-p-tolyl ketone reacted with 3,4-diaminobenzophenone to synthesize two new ligands. Cu (II) metal salt was added to these ligands to synthesize 6 new homonuclear copper (II) complexes. Molecular structures of the obtained ligands and complexes, Elemental Analysis, FT-IR and 1H-NMR, 13C-NMR, Magnetic Susceptibility, TG-DTA, LC-MS were required. When the theoretical results were compared with the experimental results, it turned out to be positive.