Sıcak daldırma galvaniz kaplama özelliklerine etki eden faktörlerin pilot bir firmada incelenmesi
Investigation of effected parameters on hot dipping galvanized coating in a pilot factory
  1. Tez No: 620387
  2. Yazar: FERİDE BUKET KARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL MERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kaplama ve yüzey işlemleri malzemelerin fiziksel ve kimyasal özelliklerini değiştirerek ekonomik yönden avantaj sağlar. Sıcak daldırma galvaniz kaplama, makine parçalarına korozyon ve diğer dış etkilere karşı dayanım sağlama, görsel estetik kazandırma, uzun ömürlü kullanım seçenekleri sunması açısından yüzey kaplama teknolojisi içerisinde günümüzde en sık kullanılan yöntemdir. Bu tez çalışmasında, sıcak daldırma galvaniz kaplamaya etki eden işlem parametreleri araştırılmıştır. Kaplama kalitesindeki iyileştirmeler ve kaplama kalınlığını azaltmak hem firma maliyetleri hem de müşteri memnuniyeti açısından fayda sağlayacaktır. Bu çalışmada optimum kaplama kalınlığını tespit etmek için birçok deney gerçekleştirilmiştir. Tezde çalışılan kaplama parametreleri; kaplama malzemesinin çinko banyosuna daldırma/çekme açısı, daldırma/çıkarma hızları, yüzeylerin kimyasal çözeltilerle temizlenmesinin etkisi (asit-flux banyoları), malzemelerin flux banyosundan sonra kuru/ıslak kalması, çinko havuzunun sıcaklığı, malzemelerin yüzey pürüzlülüğü ile malzemelerin çinko havuzunda bekletilme süresidir. Tüm bu işlem parametrelerinin kaplama kalınlığına etkisi deneysel olarak araştırılmıştır. Kaplama kalınlığının yanı sıra kaplama sonrası numune sacların görüntülerine de yer verilerek kıyaslama yapılmıştır. Yapılan çalışma sonuçlarının hem galvaniz kaplama sektörüne hem de bu sektörde yeni çalışmaya başlayacak olanlara faydalı olması beklenmektedir. Deneyler neticesinde elde edilen bulgularda ölçülen kaplama kalınlıkları kaplama görüntüleriyle karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının sonuçlarından anlaşılacağı üzere, sıcak daldırma galvaniz kaplamada uygun galvaniz kaplama koşulları ve doğru parametre seçimi ile kaliteli kaplamalar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Coating and surface treatments provide in terms of economy advantage by changing the physical and chemical properties of the materials. Hot dip galvanized coating is the most commonly used method in surface coating technology in terms of providing resistance to machine parts against corrosion and other external effects, providing visual aesthetics, and in terms of offering long-lasting usage options. In this thesis, process parameters affecting hot dip galvanized coating were investigated. Improvements in coating quality and reducing coating thickness will benefit both in terms of firm costs and customer satisfaction. In this study, many experiments were carried out to determine the optimum coating thickness. Coating parameters examined in the thesis; the dipping/withdrawal angle of the coating material to the zinc bath, the speeds of immerse/withdrawal, the effect of cleaning the surfaces with chemical solutions (acid flux baths), remaining dry/wet materials after the flux bath, temperature of the zinc pool, surface roughness of the materials with in the zinc pool of the materials is the holding time. The effect of all these process parameters on the coating thickness has been investigated experimentally. Besides the coating thickness, comparisons were made by including images of the specimen sheet metals after coating. The results of the study conducted are expected to be beneficial for both the galvanizing industry and those who will start working in this sector. The coating thicknesses measured in the findings obtained from the experiments were evaluated comparatively with the coating images. As can be understood from the results of the thesis study, high quality coatings can be obtained with suitable galvanized coating conditions and correct parameter selection in hot dip galvanized coating.