Myrtus communis bitkisinden elde edilen esansiyel yağın ve bileşenlerinin MCF7, MCF10a ve BJ hücre hatları üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkisinin incelenmesi
Cytotoxic and apoptotic effects of essential oil and chemical compounds from myrtus communis l. using cell culture based model system on MCF7,MCF10 and BJ cell lines
  1. Tez No: 620467
  2. Yazar: YASENYA KAŞIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER PAZARBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanseri hastalığında, son 20 yılda teşhis ve tedavi amacıyla birçok araştırma yapılmıştır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda bitkilerde yer alan bileşenlerin antimutajenik ve antioksidan aktivitelerine karşı ilgi giderek artmaktadır. Çalışmamızda kullanacağımız Mrytus communis L. bitkisi,birçok hastalık alanında tedavi amaçlı kullanılmakla birlikte antikanser odaklı tedavilerde de kullanılmaktadır. İnsan meme kanseri hücre hattı MCF7'de kullanılacak olan bu bitkinin özütü artan dozlara maruz kalacaktır ve sitotoksisite MTT testi kullanılarak test edilecektir. Bu sitotoksisitenin antitümör özelliğe sahip olup olmadığını anlamak için, özütün (yağın) aynı dozları insan tümörijenik olmayan MCF10A meme hücre hattına uygulanacaktır. Ayrıca,tedavi edici özelliğe sahip konsantrasyonun belirlemesiyle sadece olası hücre tipi seçiciliği üzerine etkisi olup olmadığını görmek için ise epitel olmayan hücrelerde yani insan BJ fibroblastı hücre hattında da test edilecektir. Buna paralel olarak, biyolojik etkinin temellerini değerlendirmek için gözlenen biyolojik aktivitenin bir veya birkaç maddeyle bağlantılı olup olmadığını tespit etmek adına bu analizlerde karakterize edici bileşikler (1,8-cineole, α-Pinene, linalool) saf formda kullanılacaktır. Esensiyal yağın ve kullanılan üç kimyasal bileşiğin apoptozu uyarıp uyarmadığını anlamak için MCF7 ve MCF10A hücre hatlarında Kaspaz 3, Kaspaz 9,Bcl-2 ve Bax genlerinin ekspresyon düzeyleri RT-qPCR yöntemi uygulanarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
A number of studies have been done for the diagnosis and treatment of breast cancer, the most common type of cancer in women.In recent years,interest in antimutagenic and antioxidant activities of the components in plants have been increasing.Therefore,aim of our study is to use essential oil extracted from Myrtus communis (gift from Hatay,Mustafa Kemal University) to assess the potential antitumorigenic activity of this extract.For this, assay will be used in which the human breast cancer tumor cell line MCF7 will be exposed to increasing doses in these oil and the toxicity will be tested using the MTT assay.To find out whether this toxicity has tumor specific characteristic,the same doses of the extract will be applied to cell culture of human non-tumorigenic MCF10A cells.In case,that therapeutic window can be found this concentration will also be tested in the non-epithelial cells namely human BJ fibroblast in order to see whether there is only possible cell types selectivity of the effect.In paralel,characterization compound will be applied in pure form in these assays to identify if the biological activity observed is linked to one or several these substances (1,8-cineole ,α-Pinene,linalool) to asses the bases of the biological effect. To understand whether the essential oil and these three chemical compounds used stimulate apoptosis, expression levels of the Caspase 3, Caspase 9, Bcl-2 and Bax genes in the MCF7 and MCF10A cell lines will be examined by RT-qPCR method