Adana ve mersin ekolojik koşullarında yetişen mersin bitkisi (Myrtus communis L.)'nde bazı bitkisel ve pomolojik özellikler ile yaprak uçucu yağ bileşenlerinin belirlenmesi
Determination of essential oil components of leaves and some pomological and plant properties of myrtle plants (Myrtus communis L.) that grown on the ecological conditions of adana and mersin
- Tez No: 304685
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ PAYDAŞ KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada Adana ve Mersin ekolojik koşullarında yetişen mersin bitkisinin bazı bitkisel ve pomolojik özellikleri ile yaprak uçucu yağ bileşenleri belirlenmiştir. Mersin bitkisinde meyve ağırlığı, meyve boyu, meyve eni, suda çözünebilir kuru madde, yaprak boyu, yaprak eni, çiçek çapı, stamen sayısı gibi özellikleri sırasıyla 0.2-2.01 g, 7.52-16.73 mm, 5.52-14.74 mm, % 11.57-29.13, 28.20-53.61 mm, 7.47-20.86 mm, 19.58-29.70 mm, 129-264 adet olarak saptanmıştır.Mersin bitkisinin taze yapraklarından hidrodistilasyon yöntemiyle clevenger cihazı kullanılarak 2 saat süreyle elde edilen uçucu yağlar HS/ SPME/GC/MS tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda 146 bileşik bulunmuştur. Alpha-pinene ve eucalyptol ana bileşenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research essential oil components of leaves and some pomological and plant properties of myrtle plants (Myrtus communis L.) that grown on the ecological conditions of Adana and Mersin were determined. The myrtle plants were examined in terms of fruit weight, fruit length, fruit width, dry matter content, leave length, leave width, flower diameter, stamen number per flower and this properties were determined 0.2-2.01 g, 7.52-16.73 mm, 5.52-14.74 mm, % 11.57-29.13, 28.20-53.61 mm, 7.47-20.86 mm, 19.58-29.70 mm, 129-264 respectively.Fresh leaves of myrtle plants were subjected to hydrodistillation for 2 hours using a clevenger type apparatus and the oils obtained. The essential oilswere analysed using HS/SPME-GC/MS (Headspace/Solid Phase Micro Extraction-Gas Chromatography Mass Spectrometry) techniques.146 components were detected. Alpha pinene and eucalyptol were detected essential oils of myrtle plants in a higher percentages.