Kurşun zehirlenmesi oluşturulan ratlarda levamizolün oksidatif stres ve sitokinler üzerine etkisi
The investigation of the effect of levamisole on oxidative stress and cytokines in rats exposed to lead poisoning
  1. Tez No: 620466
  2. Yazar: AYŞE ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU YILDIRIM, PROF. DR. EMİNE BAYDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Levamizol, veteriner hekimlikte antelmintik ve immunmodulatör olarak kullanılan bir ilaçtır. Kurşun, zehirliliği çok iyi bilinen çevre kirletici bir metaldir. Bu çalışmanın amacı, kurşun zehirlenmesi oluşturulan ratlarda immunomodulatör etkili levamizolun oksidatif stres ve sitokin cevap üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışma Kırıkkale Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu (Etik no:16/82) tarafından onaylandı. Çalışmada 40 adet, 2-3 aylık erkek Wistar rat kullanıldı. Ratlar 10 ' ar lık 4 gruba ayrıldı. Kontrol grubu olan birinci gruba gavaj ile fizyolojik tuzlu su (FTS), ikinci gruba gavaj ile FTS ve içme suyuna 2000 ppm kurşun asetat, üçüncü gruba 2 mg/kg gavaj ile levamizol, dördüncü gruba ise 2 mg/kg gavaj ile levamizol ve 2000 ppm kurşun (Pb) asetat içme suyuna 5 hafta boyunca verildi. Çalışmanın sonunda, anestezi altında kanları kalpten alındı. Heparinli tüplerdeki kan örnekleri, 3000 rpm'de 10 dakika santrifüj edilip, plazmaları ayrıldı. Alanin amino transferaz (ALT), alkalin aminotransferaz (AST), alkalin fosfataz (ALP) aktiviteleri ve albumin, kreatinin, total protein, trigliserid, total kolesterol, ürik asit, total bilirubin, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL-kolesterol), yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL-kolesterol), kalsiyum, glikoz değerleri otoanalizör cihazında okundu. Aynı zamanda malondialdehid (MDA) aktivitesi ölçüldü ve ticari kitlerle superoksiddismutaz, katalaz, IL18, IFN-gama (IFN γ ) ve IgE, IgG seviyelerine mikroplak okuyucu ile bakıldı. Yapılan analiz sonucunda, 5 hafta boyunca 2000 ppm Pb asetat verilen grupta MDA aktivitesi, kontrol ve 2 mg/kg levamizol verilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı arttığı; buna karşılık Pb+L grubunda, Pb grubuna göre istatistiksel olarak azaldığı tespit edilmiştir (P˂0,001). Süperoksid dismutaz (SOD) değerinin, Pb+ levamizol verilen gruplarda, Pb verilen gruba göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttığı tespit edilmiştir (P=0,029). Katalaz (CAT) değerinin, Pb verilen grupta levamizol, kontrol ve Pb+levamizol grubuna göre önemli düzeyde arttığı tespit edilmiştir (P˂0,001). IL 18 ile IFN γ aktivitelerinde deneme grupları arasında istetistiksel olarak önemli bir fark bulunamamıştır (P>0,05). Ig G değeri levamizol ve Pb+levamizol gruplarında Pb grubuna göre anlamlı derecede artmıştır (P≤0,01). Ig E ise gruplar arasında istatistiksel olarak farklılık tespit edilmemiştir. (P>0,05).
Özet (Çeviri)
Levamizol is a drug that is used as an antelhelmintic and immunomodulator in veterinary medicine. Lead, is common known environmental polluting toxic metal. This study aimed to explore the effect of immnunomodulator levamisole on oxidative stress and cytokine response in lead exposed rats. This study meet with approval by local ethical committee of Kırıkkale University (Ethics no: 16/82). A total of 40, 2-3 month old male Wistar rats were handled in the study. The rats were seperated into 4 groups each containing 10 rats. The first group was control group and given physiological saline (FTS) with gavage, the second group was given FTS with gavage and 2000 ppm lead acetate in drinking water, the third group was given 2 mg/kg levamisole with gavage, and the fourth group was given 2 mg/kg levamizole and 2000 ppm lead (Pb) acetate in drinking water for 5 weeks. At the end of the study, blood was drawed from the heart under anesthesia. Blood samples were taken from heparinized tubes and centrifuged at 3000 rpm for 10 minutes to obtain plasma. Alanine amino transferase (ALT), alkaline aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP) activities and albumin, creatinine, total protein, triglyceride, uric acid, total bilirubin, total cholesterol, low density lipoprotein (LDL cholesterol), high density lipoprotein (HDL- cholesterol), , calcium glucose levels were measured in the autoanalyzer. At the same time, malondialdehyde activity was measured and superoxidomycutase (SOD), catalase CAT, levels and IL18, IFN gamma (IFN γ) and IgE, IgG levels were studied in microplate reader with commercial kits. As a result of the analysis, the MDA activity in the group given 2000 ppm Pb acetate for 5 weeks increased significantly compared to the control and the group given 2 mg / kg levamisole; whereas in Pb + levamisole given group, it was found to decrease statistically compared to the group Pb (P˂0,001). Superoxide dismutase (SOD) value were significantly increased in Pb + levamisole groups compared to the Pb group (P = 0.029). Catalase (CAT) value was found to be higher in the Pb group than in the levamisole, control, and Pb + levamisole groups (P˂0,001). No difference was found among IL18 and IFN γ activity in experimental groups (P> 0.05). Ig G levels were significantly higher in the levamisole and Pb + levamisole groups than in the Pb group (P≤0.01). Ig E was not statistically different among the groups (P> 0.05).