Orak hücreli anemide NETosis
NETosis in sickle cell anemia
  1. Tez No: 620474
  2. Yazar: GÜRCAN GİZEM HATEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL TOMBAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ:Orak hücreli anemide inflamasyon ve tromboz artmıştır. NETosis, birçok inflamatuar ve malign hastalıkta artmıştır ve trombozla ilişkilidir. Bu çalışmada, orak hücreli anemili hastalarda uyarılmamış nötrofillerde NETosis'in artıp artmadığının araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOT: Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji bölümüne başvuran orak hücreli anemili hastaların ve sağlıklı kişilerin kan örnekleri, onamları alındıktan sonra alınmıştır. Çalışmaya, 25 (yirmibeş) orak hücreli anemi hastası ve kontrol grubuna da 25 (yirmibeş) sağlıklı birey dahil edilmiş, hastaların ve sağlıklı bireylerin 2 mL'lik venöz kan örnekleri, nötrofil elastaz enzim düzeyi için EDTA'lı tüpe, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı polikliniğinde alınmıştır. Nötrofil izolasyonu için EDTA'lı tüpe alınan kan örnekleri 4000 devirde 10 dakika santrifüj edildikten sonra +4 ºC'de Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi, biyokimya laboratuarında saklanmıştır. Tüm kan örnekleri aynı anda çalışılmıştır. MACSxpress® Neutrophil Isolatıon Kit Human kullanılarak elde edilen nötrofiller NETs oluşumu için kullanılmıştır. NETosis ASSAY Kit aşamasında hücreler NET assay buffer ile süspanse edilip inkübe edildikten sonra santrifüj edilerek nötrofil elastaz enzim aktivitesi çalışılması için toplanmıştır. Elde edilen supernatantlara NET Assay Neutrophil Elastase Substrate eklenerek inkübe edildikten sonra plate üzerindeki film açılarak 405 nm de okutulmuştur. Standartlardan faydalanarak konsantrasyon absorbans grafiği çizilmiş ve hesaplamalar Tıbbi Farmakoloji Laboratuarında ve Biyokimya hesaplanmıştır. İmmun floresan ve taramalı elektron mikroskobu görüntüleri için hasta ve kontrol gruplarından kan örnekleri alınarak uygun protokollerle hazırlanmıştır. BULGULAR: Çalışmada; orak hücreli anemili hastalarda sağlıklı bireylere kıyasla NETosis oluşumunun arttığı gösterilmiştir, bununla beraber her 2 grup arasında istatistiki bir fark saptanmamıştır (p=0,329). Ağrılı kriz sayısının artmasıyla NETosis oluşumunun arttığı da gösterilmiştir. SONUÇ: Bu çalışmada, orak hücreli anemili hastalarda sağlıkla bireylere kıyasla NETosis oluşumunun arttığı gösterilmiştir. NETosis oluşumun orak hücreli anemi hastalığının etiyopatogenezine katkısına dair daha fazla sayıda vaka ile yapılmış daha fazla sayıda çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to demonstrate the increased inflammation in sickle cell anemia by demonstrating the activity of NETosis and to regulate the prophylaxis necessary for life-threatening thrombosis, which may occur at the end of this process. MATERIAL AND METHODS:Blood samples of patients with sickle cell anemia and healthy persons who applied to Mersin University Medical Faculty Hematology Department were taken after their consent was obtained. Twenty-five (25) and 25 (twenty-five) healthy individuals were included in the study. 2 mL venous blood samples of the patients and healthy individuals, EDTA tube for neutrophil elastase enzyme level, received at Mersin University Medical Faculty Hematology Department. Blood samples taken into EDTA tube for neutrophil isolation were centrifuged at 4000 rpm for 10 minutes and stored at +4 ºC at Mersin University Medical Faculty biochemistry laboratory. All blood samples were studied simultaneously. Neutrophils obtained using MACSxpress® Neutrophil Isolation Kit Human were used for NETs formation. In the NETosis ASSAY Kit stage, cells were suspended with NET assay buffer and incubated, then centrifuged to collect neutrophil elastase enzyme activity.The supernatants were incubated with the addition of NET Assay Neutrophil Elastase Substrate and the film on the plate was opened at 405 nm. The concentration absorbance graph was drawn by utilizing the standards and the calculations were calculated in the Medical Pharmacology Laboratory and Biochemistry. Blood samples from patient and control groups were prepared for appropriate fluorescence and scanning electron microscope images and prepared with appropriate protocols. RESULTS: Although no statistically significant difference was found, we showed that NETosis formation increases in patients with sickle cell anemia compared to healthy subjects (p=0,329). We also showed that NETosis formation increses with the increasing number of painfull crisis in these patients. CONCLUSION: In this study, it has been shown that NETosis formation increases in patients with sickle cell anemia compared to individuals with health subjects. However, more studies with larger number of cases are needed for understnading the NETosis in the ethiopathogenesis of sickle cell disease.