Hemodiyaliz hastalarında beck depresyon envanteri ile sosyodemografık ve kan değerleri arasındaki ilişki
The relationship between beck depression inventory scores, sociodemographic characteristics and blood test values in hemodialysis patients
  1. Tez No: 620480
  2. Yazar: TİMUÇİN ATAYOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MEHMET ERHAN SAYALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Nefroloji, Psikoloji, Family Medicine, Nephrology, Psychology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kronik Böbrek Yetmezliği (KBY) çeşitli fiziksel komplikasyonların yanı sıra depresyon ve anksiyete gibi psikolojik sorunlara da yol açabilmektedir. Holistik sağlık yaklaşımında, aile hekimlerinin hastalarının tüm bu sorunlarına aşina olması gerekmektedir. Çalışmamızda hemodiyaliz tedavisi almakta olan hastalarda depresyon görülme oranı ile bunda etkili olabilecek faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-74 yaşları arasındaki hemodiyaliz tedavisi görmekte olan 33'ü kadın, 55'i erkek toplam 88 hasta alındı. Hastalara yarı-yapılandırılmış görüşme formu ve Beck Depresyon Envanteri (BDI) verildi ve elde edilen verilerin değerlendirilmesinde BDI skoru ortalaması 16,7±9,8 olarak bulunmuştur. Hemodiyaliz hastalarında BDI'da kesim değeri olarak 15 puan alındığında, çalışma grubunda depresyon oranı %56,8 olarak saptanmıştır. Çalışmamızda Beck Depresyon Envanteri ile hastalık süresi, ek hastalık, aile yapısı, eğitim ve iş durumu, cinsiyet, yaş ayrıca kan kreatinin, albumin, fosfor ve hematokrit düzeyleri arasındaki ilişki araştırıldı ve anlamlı bir korelasyon saptanmamıştır. Bununla birlikte BDI skoru ile evdeki kişi sayısının 6 ve üstü olması arasında anlamlı korelasyon gözlenmiştir. Bu sonuç, küçük bir ev içinde birlikte yaşayan kalabalık ve geniş ailelerde özel hayat kavramının sınırlı olması yanında, gelir dağılımının da çekirdek ailelere oranla muhtemel daha düşük seviyede olabilmesi ve dolayısıyla hastaya daha düşük bir yaşam standardı sağlanması ile açıklanabilir. Sonuç olarak, hemodiyaliz hastalarının rutin uygulamada psikolojik açıdan değerlendirilmesi ve bu konuda holistik yaklaşımla destek sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Chronic Renal Failure (CRF) may lead to various physical complications as well as psychological problems such as depression and anxiety. In holistic healthcare aproach, family physicians should be familiar with all of the problems of their patients. In this survey, we aimed to determine the depression levels and the influencing factors of depression in hemodialysis patients. The survey included a total of 88 hemodialysis patients (33 female and 55 male) aged between 18 and 74 years. A semi-structured interview and Beck Depression Inventory were applied to all of the patients and after analysing the collected data, mean BDI score was determined as 16.7±9.8. The rate of depression was %56.8 patients when the cut-off value for BDl was taken as 15. We investigated the duration of illness, family structure, educational level, having non-renal comorbid disease, educational level, work situation, economic situation and also blood creatinine, albumin, phosphate, hematocrit levels, and no significant correlation was found. However, a significant correlation was observed between the BDI scores and the number of people if 6 and more individuals living in the same house. This can be explained by the possible poor distribution of income and lack of privacy in a crowded joint family living in a small house which may lead to unfavorable quality of life standards. In conclusion, psychological evaluation of hemodialysis patients should be done and support should be provided by a holistic approach in routine practice.