Human Rights NGOs and social media use: An analysis of NGOs in Malta
İnsan Hakları STKları ve sosyal medya kullanımı: Maltadaki STKlara ilişkin (bir) analiz
- Tez No: 620481
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR UYAN SEMERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı, insan hakları alanında aktif sivil toplum örgütlerinin çalışmalarında sosyal medyanın rolünü keşfeden bir araştırmanın bulgularını sunmaktır. Araştırma, insan hakları STK'larının amaçlarına ulaşırken sosyal medyayı nasıl algıladıklarını ve kullandıklarını niteliksel olarak sorgulamaktadır. Veriler, Malta'da aktif insan hakları STK'larının gerçekleştirdiği onbir – yarı yapılandırılmış- mülakatı ve sosyal medya hesaplarında yaptıkları online gözlemleri aracılığıyla toplanmıştır. Malta İnsan Hakları STK'larına göre, bulgular, sosyal medyanın çok farklı kapsamlarda kullanıldığı gerçeğine rağmen, farkındalığı arttırmada ve kamunun/halkın eğitiminde rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents findings of a study which explores the role of social media in human rights non-governmental organisations' (NGOs) advocacy work. The research enquires qualitatively into how human rights NGOs perceive and use social media to attain their goals. Data is collected through eleven semi-structured interviews with human rights NGOs registered in Malta and online observation of their social media presence. Findings show that for Maltese human rights NGOs the role of social media stands in raising awareness and educating the public, despite the fact that social media is used to varying extents.