İstanbul derin deşarjı etkisinde kalan yumuşak zemin makrozoobentik topluluklarının ekolojik kalite indekslerine göre sınıflandırılması
Ecological quali̇ty classificatioin of soft-bottom macrozoobenthic communities in deep descharge affected area
  1. Tez No: 620494
  2. Yazar: YAPRAK GÜRKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Deniz Bilimleri, Biology, Marine Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı' nda Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, İstanbul Boğazı, Marmara Denizi ve Haliç'i temsilen Ağustos 2013 yılında toplam 13 istasyona ait yumuşak zemin makrofauna örneklemesi yapılmıştır. İstanbul'un derin deşarj sistemi etkisindeki makrobentik komünitelerin gösterdiği Ekolojik Kalite Durumu'nu belirlemek amaçlanmıştır. Van Veen grap kullanılarak alınan örnekler mümkün olan en alt taksonomik gruba indirgenerek tayin edilmiş ve türler üzerinden AMBI, M-AMBI, BENTIX, TUBI ve Shannon & Weaver, Margalef ve Pielou indisleri hesaplanmıştır. İndis değerlerinin ortak şekilde işaret ettikleri bir ekolojik kalite olmasa da Marmara Denizi istasyonları için dört indis de“iyi çevresel durumdan”sapmaya işaret etmişlerdir. Boğaz istasyonları için ortak bir kanı Karadeniz girişinden Marmara girişine doğru ekolojik durumda nispeten yükselmenin olduğudur. Haliç'in girişinden iç ksımlara doğru hesaplanan indis değerlerine göre yine kalitenin arttığı söylenebilir. Tür çeşitliliği Marmara Denizi ve Haliç genelinde düşüktür. Boğaz'da yine Karadeniz'den Marmara'ya zayıf durumdan iyi duruma doğru çeşitlilik artmıştır. AMBI'nin düşük tür çeşitliliği ve birey sayısının gözlendiği koşullarda sınıflandırmada yetersiz kaldığı gözlenmiştir. İndislerin özellikle Haliç ekosistemini değerlendirirken sistemin değişken yapısı göz önüne alındığında yeterli olmadığı görülmüştür. TUBI Marmara Denizi ve Boğaz istasyonlarında başarılı sonuçlar vermiştir ve bu sonuçlara göre Marmara Denizi aşırı ya da çok etkilenmiş, Boğaz istasyonları ise aşırı ve orta seviyede etkilenmiştir. Orta Haliç'te yer alan CA istasyonu ise TUBI'ye göre çalışma sahası genelinde iyi durumda olan tek istasyondur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis it is aimed to determine the ecological quality of soft-bottom sea floor according to the status of macrozoobenthic communites indicate of the area which is influenced by sewage system of İstanbul most populated city in Turkey. In order to identify the taxonomic groups of the fauna 13 sediment samples were collected from Marmara Sea, Bosphorus (Strait of İstanbul) and Golden Horn via using Van Veen grap in August 2013 by R/V ALEMDAR II. To determine the EcoQS; AMBI, BENTIX, M-AMBI and TUBI and Shannon & Weaver Diversity Index were calculated. There is no single station which indicates the same EcoQS according to all indexes. In fact, as a common result for the stations locate in the Marmara Sea deviation from“good status”was observed. An improvement in the EcoQs was detected from Black Sea entrance to the Marmara Sea junction troughout the Bosphorus and from the entrance of the Golden Horn through inner parts of the estuary. Diversity was lower in the Marmara Sea according to strait ecosystem and indicates lower values along the inner parts of the estuary. The classification of AMBI was inadequate under the conditions of low diversity and individual number, so as all indexes for estuary ecosytem. TUBI results present success along the Marmara Sea and Bosphorus. According to the values of TUBI, Marmara stations were extremely and highly, Black Sea entrance of the strait was extremely disturbed while middle part and Marmara junction were moderately disturbed. The only“good”status was observed in common for TUBI is CA which locates in mid-estuary.