Bruksizmli hastalarda üç farklı oklüzal splintin eklem titreşimleri üzerine etkisi
Effects of three different occlusal splints on joint vibrations in patients with bruxism
- Tez No: 620499
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CAVİDAN AKÖREN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bruksizmin tedavisinde genellikle oklüzal splintler kullanılmaktadır. Birçok çalışmada oklüzal splintlerin, bruksizmli hastalarda klinik bulguları iyileştirmede ve hasta şikayetlerini azaltmada etkili olduğu gösterilse de, eklem titreşimleri üzerindeki etkileri tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, bruksizmli hastalarda üç farklı oklüzal splint (yumuşak, sert ve yarı yumuşak) kullanımının eklem titreşimleri üzerindeki etkisini ölçüp, kontrol grubundaki asemptomatik bireylerle karşılaştırırken; klinik bulgular ve hasta şikayetlerindeki değişimleri de değerlendirmektir. Bu çalışmaya 49 bruksizmli ve 15 asemptomatik (kontrol grubu, 1. Grup) olmak üzere toplam 64 birey dahil edildi. Bruksizmli hastaların seçilmesinde, Uluslararası Uyku Bozuklukları Sınıflaması'nın Uyku bruksizmi diagnostik kriterleri baz alındı ve diğer bruksizm belirtilerine de dikkat edildi. 49 bruksizmli hastadan 16 tanesine yumuşak splint (2. Grup), 17 tanesine sert splint (3. Grup) ve16 tanesine yarı-yumuşak splint (4. Grup) kullandırıldı. Eklem titreşimlerinin kaydı ve analizi, JVA (Biopak system BioResearch, Inc., Milwaukee, WI) cihazı kullanılarak yapıldı. Bruksizmli hastalardan tedavi öncesinde ve üç aylık oklüzal splint tedavisi sonrasında kayıtlar alındı. Kontrol grubundaki bireylerden ise üç ay ara ile iki kayıt alındı. Çalışmaya katılan bütün bireylerin üç aylık süreç öncesinde ve sonrasında, klinik değerlendirmeleri yapıldı ve bruksizmle ilgili şikayetlerin irdelendiği anamnez formu doldurtuldu. Çalışma için etik onay alındı ve tüm hastalara hasta onam formu imzalatıldı. JVA kayıtları incelendiğinde, tedavi öncesinde bruksizmli hastalar ve asemptomatik bireyler arasında eklem titreşim parametreleri açısından anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,0063). Sol eklem açma hareketinde total integral değerinki değişim açısından, yumuşak gruptaki artış ile sırasıyla sert grup ve yarı-yumuşak gruptaki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,005 ve p300 Hz, i
Özet (Çeviri)
It was demonstrated that occlusal splints are effectual on improving clinical symptoms and reducing patient complaints in patients with bruxism. However the effects of occlusal splints on joint vibrations are not fully elucidated. The aim of this study is to evaluate the effects of three different occlusal splints (soft, hard and semi-soft) on joint vibrations in patients with bruxism and to compare with asymptomatic individuals. And also clinical symptoms and patient complaints were evaluated with questionnaire forms. This study was carried out on 49 patients with bruxism and 15 asemptomatic individuals ( group 1), totally 64 subjects. The selection of patients with bruxism was based on, International Classification of Sleep Disorders Sleep bruxism diagnostic criteria. 16 patients were treated with soft splint (group 2), 17 patients were treated with hard splint (group 3) and 16 patients were treated with semi-soft splint (grup 4). Joint vibration records were made with JVA ( Biopak system BioResearch , Inc. , Milwaukee, WI) device during the opening and closing movements. The recordings were made before and after occlusal splint treatment for three months in patients having bruxism. The recordings of individuals in control group was made two times at three months intervals. Also clinical evaluation was made with questionnaire forms. The study was approved by the ethical committee and each subject gave informed consent. There was no significant difference in joint vibration parameters between patients with bruxizm and asymptomatic individuals before treatment (p>0,0063). Between the increase in soft group and reduction respectively in hard group and semi-soft group for total integral values variations, after treatment at the opening movement for left joint were statistically significant (p=0,005 and p300 Hz, i