Sdn ile kurulmuş mpeg-dash sağlayıcısını kullanarak android işletim sistemi üzerinde video oynatıcı uygulaması geliştirme ve sistemde algısal kaliteyi etkileyen faktörlerin incelenmesi
Developing android based video client application with using sdn mpeg-dash content provider and examining factors affecting perceptual quality in the system
- Tez No: 620524
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NÜKHET ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde video iletiminde kullanılan popüler yöntemlerin üzerindeki algısal kaliteyi etkileyen faktörler incelenmiştir. Ayrıca tüm unsurlarıyla bir sistem tasarımı önerilmiştir. Çalışmada önerilen sistemde son zamanlarda popüler olan MPEG-DASH standardı video iletim standardı olarak kullanılmıştır. Ağ bazlı kalite yönetimi için sunucu tarafı ile istemci arasındaki ağda SDN (yazılımsal tanımlı ağ) kullanılmıştır. Bu ağın kontrolcülerinin içerisinde QoS (servis kalitesi) düzeyleri tanımlanmış ve bunların yönetimi yapılmıştır. Tanımlanan düzeylerin testleri için farklı ağ trafik senaryoları belirlenmiştir. İstemci olarak Android işletim sistemi üzerinde bir video oynatıcı uygulaması geliştirilmiştir. Kendi sunucumuza bağlanan bu uygulama önceden belirlenmiş ağ trafik senaryoları ile çalıştırılmış ve bireylere testler yaptırılmıştır. Uygulamadan toplanan verilerle algısal kalite tabloları oluşturulmuş ve bu tablolardaki veriler SSCQE (Tek Uyaranlı Devamlı Kalite Değerlendirmesi) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda QoE'i etkileyen en önemli faktörler ortaya çıkarılıp sistemin bu bağlamda nasıl optimize edileceğine dair tavsiyeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, factors that affect perceptual quality in popular methods of video communication have been studied. Also, a full system has been proposed in this study. In the proposed system, MPEG-DASH method wich is popular nowadays has been used as a video communictation method between server and client sides. In server side, SDN (Software Defined Networks) has been used for quality management of the network. QoS (Quality of Service) levels have been defined and managed in this SDN's controllers. Different network trafiic scenarios have been defined to test defined QoS levels. Android video player application has been developed as a client. This application which is connected to our server has been run and made some tests in different network traffic scenarios by people. Data tables were created with the data that is collected from this application and they had been analyzed by SSCQE (Single Stimulus Continuous Quality Evaluation) method. As a result of analyze, the facts have been determined which are affecting QoE mostly and some suggestions have been given to improve optimization for QoE in the system.