Condition of beekee-ping in Bulgaria, its problems, studies about beekee-ping through out a year
Bulgaristan'da arıcılığın durumu, sorunları, yılboyu arıcılıkta yapılan çalışmalar
  1. Tez No: 97523
  2. Yazar: GÜLSEREN SEYMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF VANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Arıcılık çok eski çağlardan beri bulgarlann çok sevdikleri bir uğraşı dalı olmuştur. Uygun iklim koşullan ülkede arıcılığın hızla gelişmesine imkan vermiştir. İstatistikler, son 20 yıl içerisinde Bulgaristan'ın dünyadaki on bal ihracatçısı ülkelerden biri olduğunu gösteriyor. Ülkede yılda ortalama 10.000- 16.000 ton bal üretiliyor. Bu balm 9.000-10.000 tonu ihraç edilirken 2000-6000 tonu iç piyasada tüketiliyor. Bulgaristan'da arıcılık genellikle yerleşik durumdadır. 100 yıllık bir geçmişi olan organize arıcılığın kurulmasında Prof.Dr.Bahmetiev, Georgi Georgiev, Marko Vaçkov, Sava Danov vs gibi ünlü arıcıların büyük rolü olmuştur. Bulgaristan'da kovan sayısı ile ilgili ilk istatistiki bilgiler 1893 yılına aittir. Ük çerçeveli kovanlar Saranbey köyünde 1884 yılında yapılmış ve kullamlmıştir. 1920 yılında“Nektar”isimli ilk kooperatif kurulmuş. 1970-80'li yıllarda arıcılıkta modernizasyona geçilmiş. Onbeş ilde 5.000-10.000 an ailesine sahip modern işletmeler kurulmuş. Bal karşılığı ancılara ana an veren 4 modern ana an üreten işletme kurulmuş. 1972 yılında an ailesi sayısı 765.000'e ulaşmış. Bunların yalnızca %7-8'i ilkel kovanmış. Türkiye'de aynı yıllarda ilkel kovan sayısı toplam kovan sayısının %69'u imiş. Bu rakamlar bize Bulgaristan'da ancılığın ne kadar hızlı geliştiğini gösteriyor. Sosyalizmin yıkılması sonucunda ancılıkta yaşanan gerileme, Bulgaristan'da ancılığın gelişmesi için mutlaka devlet desteğinin olması gerektiğini göstermiştir. 1990-92 yıllan arasında ancılıkta yaşanan gerileme 1995 yılında hazırlanıp meclise sunulan ancılık kanununun kabul edilmesi ile atlatılmıştır. Yıl boyu ancılıkta yapılan çalışmalar ülkemizde yapılan çalışmalara oldukça benzerlik göstermektedir. Bulgaristan 100.000'in üzerinde olan organize ancısı ve 750.000 an ailesi ile yüzölçümüne göre oldukça iyi durumda olan bir ancılık ülkesidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Beekeeping had been a lovable branch of Bulgaria since prehistoric periods. Suitable elimate conditions had given possibility for fast development of this country's beekeeping. In recent twenty years statistics shows that Bulgaria is one of the honey exporter country. Honey has been product on an average 10.000-16.000 tone in the country. When 9.000-10.000 tone has been exported. 2000-6000 tone consumed in internal market. Beekeeping is usually settled situation in Bulgaria. Famous beekeepers P.D.B, G.G. MU, SD etc. had a great part in formation of organised beekeeping which has 100 years past. First statistics informations about hive are included in 1893 in Bulgaria. First framed hive has been made and used in Saranbay village in 1884. In 1920 first Cooperative named“Nektar”had been constituted. In 1970-80 beekeeping has passed to modernize. At fifteen city modern managements have constituded belonge to 5.000-10.000 beekeeping family. Four modern and main managements which product honey and give mother bee substitude of honey, had been constituted. In 1972 the number of beekeeping family had reached 765.000. There had been merely percent %7-8 of primitive hive. In the same years in Turkey number of primitive hive was only %69 of total number. This numbers show us that Bulgaria has how fast development in beekeeping. Deduction of socialism's fall down, drawing back in beekeeping shows that government support is absolutely essential for Bulgaria's beekeeping development. Between 1990-92 drawing back in beekeeping had been overcome by the beekeeping law in 1995 which offered and accepted by assembly. Works at beekeeping show similarities to the works in our country. Although its area, Bulgaria has a better state with over 100.000 organised beekeepers and 750.000 beefamily. n