Tecroad ile bitümün reolojik özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of rheological properties of bitumen by using tecroad
- Tez No: 620525
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİZ AHMEDZADE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, içeriğinde atık lastikler, bitüm bulunduran ve özel bir teknik bilgi ile oluşturulan, özel kauçuk modifiye bitüm malzemesi olarak adlandırılan Tecroad® katkı malzemesinin direkt olarak bitüme farklı oranlarda ilavesi ile modifiye bitümlü bağlayıcılar üretilmiştir. Modifiye edilen bitümlü bağlayıcıların fiziksel ve reolojik özelliklerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Yapılan çalışma kapsamında 50/70 ve 160/220 penetrasyon sınıfı iki farklı saf bitümlü bağlayıcı kullanılmıştır. Bitümlü bağlayıcılara kütlece %5, 10, 15, 20 oranlarında Tecroad® katkı maddesi katılarak modifiye bitümlü bağlayıcılar oluşturulmuştur. Tecroad® ile modifiye edilen bitümlü bağlayıcıların fiziksel ve reolojik özelliklerini belirlemek için penetrasyon, yumuşama noktası, dönel viskozite, dinamik kayma reometresi, dönel ince film etüvü, basınçlı yaşlandırma kabı deneyleri uygulanmıştır. Bitümlü bağlayıcıların viskozite, yüksek sıcaklık davranışları, yorulma, yaşlanma, sertleşme gibi özellikleri bu deneylerin uygulanması ile tespit edilmiştir. İdeal katkı oranları Superpave bağlayıcı şartnamesine göre saptanmıştır. Ayrıca, modifiye bitümlü bağlayıcıların reolojik özelliklerini daha detaylı biçimde araştırmak için Tecroad® katkılı bitümlü bağlayıcılara, farklı frekans ve çoklu gerilme sünme geri dönme (MSCR) deneyleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
As part of this thesis, modified bituminous binders were produced by adding Tecroad® additive material, which is called special rubber modified bitumen material, which contains waste tires, bitumen and was created with a special technical knowledge, in different rates. Physical and rheological properties of modified bituminous binders are aimed. Within the scope of the study, two different pure bituminous binders of 50/70 and 160/220 penetration classes were used. Modified bitumen binders were created by adding 5, 10, 15, 20% Tecroad® additives to the bituminous binders by mass. In order to determine the physical and rheological properties of the bituminous binders modified with Tecroad® penetration, softening point, rotational viscosity (RV), dynamic shear rheometer (DSR), rotary thin film oven (RTFO), pressurized aging vessel (PAV) tests were applied. The properties of bituminous binders such as viscosity, high temperature behavior, fatigue, aging and hardening have been determined by the application of these experiments. Ideal contribution rates were determined according to Superpave binder specification. In addition, different frequency and multi shear creep recovery (MSCR) tests have been applied to Tecroad® doped bituminous binders to further investigate the rheological properties of modified bituminous binders.