Avrupa Birliği Hukuku'nda çalışma sürelerinin düzenlenmesi
The organization of working hours in the European Union Law
- Tez No: 191347
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BERRİN CEYLAN ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZETÇalışma süreleri, Avrupa Birliği sosyal politikasının kapsamında, işçilerin yaşam veçalışma koşullarını geliştirme hedefleri arasındadır. Çalışma sürelerine dair düzenlemelerinyasal dayanağını, AT Antlaşmasının 94, 137 ve 308. maddeleri ile sosyal taraflar arasındaimzalanan Avrupa toplu sözleşmeleri oluşturmaktadır. Çalışma sürelerini düzenleyen temeltasarruf 2003/88 sayılı Direktiftir. Direktif, gemi adamlarına, kara taşımacılığı, sivil havataşımacılığı ve trenyolu taşımacılık sektörlerinde istihdam edilen mobil işçiler gibi daha özeldüzenlemelerin bulunduğu meslek gruplarına uygulanmamaktadır. Çalışma sürelerinidüzenleyen tasarrufların temel amacı, iş sağlığı ve güvenliğinin korunmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTWorking time falls within the Eurpean Union?s social policy, goals of improving theliving and working conditions of workers. The legal basis of Community instrumentsconcerning working time is articles 94, 137, 308 of TEC. Working time can also bethe subject of European collective agreements. The basic instrument concerningorganization of working time is Council Directive 2003/88. This Directive shall notapply to seafarers and other Community instruments contain more specificrequirements for certain occupations or occupational activities, such as mobilworkers in civil aviation, mobile road transport workers and railway transportworkers. The objective of organization of working time is to guarantee the protectionof the safety and health of workers.1