Tarım sektöründe çalışan suriye uyruklu mültecilerin yoksulluk ve yoksunlukları üzerine bir araştırma: İzmir ili örneği
A study on poverty and deprivation of syrian refugees working in agricultural sector: Case of İzmir province
- Tez No: 620557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde kırsal kesimde yaşayan ve tarımda çalışan Suriye uyruklu mültecilerin; yoksulluk ve yoksunluk durumları ile karşılaştıkları sorunlar tespit edilerek yaşam memnuniyetleri değerlendirilmiştir. Tarım sektöründe çalışan Suriye uyruklu mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Torbalı ilçesinde yapılan anket çalışmalarından elde edilen verilerin analizinde basit tanımlayıcı istatistiki yöntemler kullanılmıştır. Bu araştırma ile Suriye uyruklu mültecilerin sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel olarak değerlendirilmesi ile politika yapıcıların yönetilebilir göç politikaları hazırlamaya yönelik teşvik edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, life satisfaction and the problems of Syrian refugees who live in rural areas and work in the agricultural sector were determined and evaluated regarding the focus of poverty and deprivation. Simple descriptive statistical methods were used in the analysis of the data obtained from the surveys conducted in Torbalı district where Syrian refugees work in the agricultural sector and live. In consideration of socio-economic and socio-cultural assessment of Syrian refugees, new manageable migration policies are targeted by policymakers.