Tarım ve tarım dışında çalışan Suriyeli mültecilerin sosyo-ekonomik yapısı ve sorunları; kKnya ili örneği
The socio-economic structure and problems of Syrian refugees working on agriculture and off farm work; the case study of Konya province
- Tez No: 562362
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Konya ilinde yaşayan, tarım ve tarım dışında çalışan Suriyeli mültecilerin sosyo-ekonomik yapıları analiz edilerek, Konya bölgesinde Suriyelilerin temel sorunları ve çözüm önerileri amaçlanmıştır. Çalışmanın örnek hacmini Konya ilinde yaşayan Suriyeli mültecilerden basit tesadüfi olasılık örnekleme yöntemine göre seçilen 136 kişi oluşturmaktadır. Bu örnek hacminin 30'u tarımsal faaliyetlerde çalışmakta ve 106'sı ise tarım dışı sektörlerde çalışmaktadır. Çalışma kapsamında yapılan anketler bizzat araştırıcı tarafından yapılmış olup veriler 2017-2018 dönemini kapsamaktadır. Araştırma alanında tarım dışı sektörlerde çalışanların ortalama nüfusu 3,95 olup bunun %51,07'sini erkek, % 48,93'ünü kadın nüfus oluşturmaktadır. Tarım sektöründe çalışanların ise ortalama nüfusu 2,77 kişidir. Bunun %61,45'ini erkek ,%38,55'ini ise kadın nüfus oluşturmaktadır. Araştırma alanında tarımsal faaliyetlerde çalışan nüfusun %59,19'u fiilen çalışan nüfus olan aktif nüfustan oluşmaktadır. Tarım dışı sektörlerde çalışan nüfusun ise %61,45'i aktif nüfustur. Araştırma alanında hanehalklarının yaşadıkları problemler ve ihtiyaçların belirlenmesinde faktör analizi kullanılmıştır. Analiz sonucunda 6 değişken faktör belirlenmiş olup bu değişkenler; temel ihtiyaçlar, sosyal ihtiyaçlar, ekonomik sorunlar, sosyal sorunlar, sağlık sorunları ve uyum sorunları olarak adlandırılmıştır. Araştırma alanında hanehalklarının sorunlarının derinliğini ve etki derecesini ölçmek için regresyon analizi yapılmıştır. Modelde bağımlı değişken olarak Araştırma alanında hanehalklarının gelirleri, bağımsız değişken olarak ise temel ihtiyaçlar, sosyal ihtiyaçlar, ekonomik sorunlar, sağlık ve uyum sorunları alınmıştır. Buna göre, 5 değişkenden 3'ü anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the basic problems and provide solutions for Syrian refugees living in the province of Konya working in agricultural and non-agricultural sectors by analyzing their socio-economic structures. The sample size of the study consists of 136 people selected by the simple random probability sampling method among the Syrian refugees living in Konya. 30 of this sample volume works in agriculture and 106 works in non-agricultural sectors. The surveys conducted within the scope of the study were conducted by the researcher himself and the survey data covers the 2017-2018 period. In the research area, the average population of individuals working in non-agricultural sectors is 3.95, which made of 51.07% male and 48.93% female. The average population of individuals working in the agricultural sector is 2.77 , which made of %61.45 male and %38.55 female. In the research area 59.19% of the population working in non-agricultural activities consists of active population, while 61.45% of the population working in the agricultural sector is the active population. Factor analysis was used to determine the problems and needs of households in the research area. As a result of the analysis, 6 variable factors were determined as basic needs, social needs, economic problems, social problems, health problems and adaptation problems. In the research area, regression analysis was conducted to measure the depth and impact of household problems. In the model, the incomes of the households were taken as dependent variable while basic needs, social needs, economic problems, health and adaptation problems were taken as independent variables. Accordingly, 3 of 5 variables were found statistically significant.