Bazı portakal (Citrus sinensis L.) çeşitlerinin kalitesi üzerine farklı hasat sonrası uygulamaların etkisi.
Effects of different post harvest treatments on quality of certain orange (Citrus sinensis L.) cultivars
- Tez No: 620569
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma; Kan ve Washington portakal çeşitlerinin hasat sonrası kalitesi üzerine UV-C, Ultrason, Sıcak Su ve Modifiye Atmosfer Poşeti ve kombinasyonu uygulamalarının portakal çeşitlerinin muhafazası üzerine etkisini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan Kan portakalı ve Washington portakal çeşitlerinde ürün muhafazası için derim sonrası fizyolojisinin bilinmesi önem arz etmektedir. Portakal çeşitleri yapılan derim sonrası uygulamalarına farklı tepkiler vermektedir. Bu sebeple portakallar üzerinde UV-C, Ultrason, Sıcak Su ve Modifiye Atmosfer Poşeti uygulamaları ve bunların kombinasyonları yapılarak, portakal çeşitlerinin muhafazası üzerine etkisi incelenmiştir. Portakallara 20 º C 'de raf ömrü süresince 10. gün ve 20. günde labvatuvar analizleri yapılmış, hedef kitleye yönelik duyusal analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularda Washington portakalında Ultrason +Sıcak Su uygulamasında %10,27 değerinde, Kan portakalında UV-C + Sıcak Su uygulamasında %4,05 değerinde ağırlık kaybı tespit edilmiştir. Ağırlık kaybının en az olduğu uygulamalar Modifiye Atmosfer Poşeti + Sıcak Su, Ultrason + UV-C +Sıcak Su + Modifiye Atmosfer Poşeti uygulamaları olmuştur. Washington ve Kan portakallarında muhafaza süresinin uzaması ile birlikte usare miktarında istatistiksel açıdan herhangi bir değişim tespit edilmemiştir. Washington ve Kan portakalında çürüme kaybı Sıcak Su uygulamasında %0,00 olarak tespit edilmiştir. Washington portakalında ultrason uygulamasında %16,67, Kan portakalında ise Ultrason, Modifiye Atmosfer Poşeti ve Ultrason +Sıcak Su uygulamalarında %5,00 oranında çürüme kaybı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work; To investigate the effect of UV-C, Ultrasound, Hot Water and Modified Atmosphere Bag and combination applications on the post-harvest quality of blood and Washington orange varieties on the preservation of orange varieties. It is important to know the physiology of my skin for the preservation of blood orange and Washington orange varieties grown in our country. Orange varieties give different reactions to post-skin applications. For this reason, UV-C, Ultrasound, Hot Water and Modified Atmosphere Bag applications and combinations of these have been done on oranges, and their effect on the preservation of orange varieties has been examined. During the shelf life of the oranges at 20 º C, on the 10th day and on the 20th day, laboratory analyzes were performed and sensory analyzes were carried out for the target audience. In the findings obtained as a result of the research, 10.27% weight loss in Ultrasound + Hot Water application in Washington orange and 4.05% in UV-C + Hot Water application in Blood orange were determined. Applications with the least weight loss were Modified Atmosphere Bag + Hot Water, Ultrasound + UV- C + Hot Water + Modified Atmosphere Bag applications. With the prolonged storage period in Washington and Kan oranges, there was no statistically significant change in the amount of juice. Decay loss in Washington and Kan orange was determined as 0.00% in Hot Water application. In Washington orange, 16.67% decay loss was detected in ultrasound application, and 5.00% in blood orange, Ultrasound, Modified Atmosphere Bag and Ultrasound + Hot Water applications.