The use of electrical resistivity method for groundwater exploration in Sool and Gebiley regions in Somaliland
Somalıland'ta Sool ve Gebiley bölgelerde yeraltı suyu arama için elektrik özdirenç yöntemi kullanımı
- Tez No: 620577
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE KARAKILÇIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında Somaliland'ın yeraltı suyu potansiyelini belirlemek için hidrojeolojik ve jeofizik çalışmalar yapılmıştır. Çalışmanın amacı, seçilen şehirlerde ve köylerde yeraltısuyu sondajı için uygun akifer alanlarını tanımlamaktır. Bu tez çalışmasında, Somaliland'in üç farklı bölgesinde yeraltısuyu araştırması yapılmıştır. Jeofizik çalışmalar Sool Bölgesi, Togdheer Bölgesi ve Awdal Bölgesinde gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasında yeraltısuyu araştırmasında 'Düşey Elektrik Sondaj (DES)' yöntemi kullanılmıştır. Dört farklı bölgede toplam 19 DES ölçüm noktasında Schlumberger elektrod açılımını kullanarak ölçümler gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanında AB/2 açılımı maksimum 700 metre alınmıştır. Surfer programında çalışma alanından elde edilen görünür özdirenç değerleri kullanılarak AB / 2 100 m, 150 m, 200 m ve 400 metre için yeraltının görünür özdirenç kat haritaları hazırlanmıştır. Bu haritalar ile çalışma sahasında görünür özdirenç değerlerindeki yanal ve düşey değişimler net olarak tespit edilmiştir. Çalışma sahasından elde edilen DES verilerini değerlendirmek için IPI2Win bilgisayar programı kullanılmıştır. Değerlendirme sonucunda yeraltındaki tabakaların gerçek özdirenç değerleri minimum 0.24 ohm-m ile maksimum 5574 ohm-m arasında değiştiği tespit edilmiştir. Yeraltındaki tabakaların kalınlıklarının ise minimum 0.14 m ile maksimum 342 m arasında değiştiği belirlenmiştir. Elde edilen özdirenç değerleri ve kalınlık değerleri kullanılarak yeraltının jeoelektik haritaları oluşturulmuştur. Bu jeoelektrik haritaların bölge jeolojisiyle korele edilmesiyle çalışma sahasında uygun su potansiyelirinin olduğu alanlar belirlenmiştir. Su potansiyelinin olduğu alanlar Godalo bölgesinde DES 2, Gambadho bölgesinde DES 2, Qoryale bölgesinde DES 1 ve Magalo'ad bölgesinde DES 4 ölçüm noktaları olarak belirlenmiştir. Çalışma sahasındaki maksimum sondaj derinliğ 350 metre olarak tespit edilmişitir. Önerilen ölçüm noktalarında daha sonra sondaj yapılarak yeterli miktarda yeraltısuyu elde edilmiştir. Bölgenin içme-suyu ihtiyacı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, hydrogeological and geophysical studies were conducted to determine the groundwater potential of Somaliland. The aim of the study is to identify suitable aquifer areas for groundwater drilling in selected cities and villages. In this thesis study, groundwater research was conducted in three different regions of Somaliland. Geophysical studies were carried out in Sool Region, Togdheer Region, and Awdal Region. In this thesis study, the Vertical Electrical Sounding method was used in groundwater research. Resistivity measurements were carried out using the Schlumberger electrode opening at 19 VES measurement points in four different regions. AB / 2 expansion has been taken at a maximum of 700 meters in the study area. Using the apparent resistivity values obtained from the study area in the Surfer program were prepared apparent resistivity floor maps of underground for AB / 2 100 m, 150 m, 200 m, and 400 meters. With these maps, lateral and vertical changes in the apparent resistivity values in the study area have been clearly identified. IPI2Win computer program was used to evaluate the VES data obtained from the study area. As a result of the evaluation, it was determined that the real resistivity values of underground layers ranged from a minimum of 0.24 ohms to a maximum of 5574 ohms. It was determined that the thickness of the underground layers varied from a minimum of 0.14 m to a maximum of 342 m. Geoelectric maps of the underground were created using the resistivity values and thickness values obtained. By correlating these geoelectric maps with the geology of the region, areas with suitable groundwater potential in the study area were determined. Areas with groundwater potential are designated as VES 2 in the Godalo region, VES 2 in the Gambadho region, VES 1 in the Qoryale region, and VES 4 in the Magalo'ad region. The maximum drilling depth in the study area was determined as 350 meters. A sufficient amount of groundwater was obtained by drilling afterward at the proposed measurement points. The drinking water requirement of the region was provided.