Development of a new software for resting metabolic rate prediction using machine learning methods
Makine öğrenme yöntemlerini kullanarak istirahat metabolik hız tahmini için yeni bir yazılımın geliştirilmesi
- Tez No: 620576
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dinlenme metabolik hızı(DMH) kan dolaşımı, beyin fonksiyonları, nefes alma, sıcaklık düzenleme vb. gibi memeli canlılarda temel fonksiyonları yerine getirmek için gereken kalori miktarını ifade eder. Doğru DMH tahmini bireyin günlük kalori ihtiyacını, kalp hastalığı ve felç riskini, hipertansiyonu, diyabeti ve vücut iç yaşını tespit etmede kritik bir rol oynar. Beslenme uzmanları belirtilen süre zarflarında hastalarının DMH'lerini hesaplayabilir ve sağlık hedeflerine yardımcı olmak için onlara diyet listesi hazırlayabilirler. Bu tezde, bireyin DMH değerini farklı makine öğrenmesi yöntemleri kullanarak tahmin edebilecek yeni bir web tabanlı uygulama geliştirilmesi amaçlanmıştır. Uygulama DTREG tahmin modelleme yazılımı kütüphanesi, Visual Studio ve C # programlama dili kullanılarak geliştirilmiştir. Genel Regresyon Sinir Ağı (GRNN), Çok Katmanlı Algılayıcı (MLP), Destek Vektör Makineleri (SVM) olmak üzere üç farklı makine öğrenme yöntemi yazılıma entegre edildi. Farklı tahmin modelleri, Kök Ortalama Kare Hatası (RMSE) ölçümlerine göre değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, bu yazılımın DMH tahmini için kullanılabileceği ve bazı durumlarda kabul edilebilir hata oranları ürettiği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Resting metabolic rate(RMR) indicates the number of calories that are needed to carry out basic functions in mammals like blood circulation, brain functions, breathing, fuel ventilation, temperature regulation, etc. at complete rest. Accurate prediction of RMR plays a critical role to detect an individual's establish daily calorie needs, risk of heart disease and stroke, hypertension, diabetes, and internal age so nutritionists calculate RMR of patients within the specified period and able to prepare diet lists for them to help their wellness goals. In this thesis, it was objected to develop a novel web-based application that can predict the individual's RMR using different machine learning methods. The application has been developed using DTREG predictive modeling software library, Visual Studio, and C# programming language. Three different machine learning methods which are General Regression Neural Network (GRNN), Multi-Layer Perceptron (MLP), Support Vector Machines (SVM) have been integrated into the software. Different prediction models have been assessed according to their Root Mean Square Error (RMSE) metrics. As a result, it has been proven that this software can be used for RMR prediction, producing acceptable error rates under certain circumstances.