Brassica elongata Ehrh. (Uzun şalgam) ve Echinophora tenuifolia L. (Tarhana otu)' nın Ekstrakt ve Özütlerinin Biyoherbisidal Etkinliklerinin Belirlenmesi
Determination of Brassica elongata Ehrh. (Elongated mustard) andEchinophora tenuifolia L. (Preekly parsnip) Extracts Bioherbicidal Activity
- Tez No: 620591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada Echinophora tenuifolia L. (Tarhana otu) ve Brassica elongata Ehrh. (Uzun şalgam) bitkilerinden elde edilen ekstrakt ve özütler için Secale cereale L. (Yabani çavdar), Amaranthus retroflexus L. (Kırmızı köklü tilki kuyruğu), Aegilops cylindrica L. (Sakal otu), Sinapis arvensis L. (Yabani hardal) ve Avena fatua L. (Yabani yulaf) olmak üzere 5 yabancı ot türü tohumları ve fidelerine karşı allelopatik etkileri araştırılmıştır. Petri çalışmalarında ekstraktların 5, 10, 20 ve 40 mg/petri'lik dozları ile özütlerin % 2, 4, 8 ve 16' lık dozları denenmiştir. Saksı çalışmalarında ise ekstraktların 40 mg/saksı'lık, özütlerin ise % 16' lık dozları yabancı otların fidelerine uygulanmıştır. Petri çalışmalarında, uygulanan doz arttıkça tohum çimlenme oranı, kök ve sürgün uzunluğu üzerine biyoherbisidal etkinin arttığı gözlemlenmiştir. Saksı denemelerinde ise B. elongata' nın yabancı otların fide gelişimi üzerine inhibisyonu E. tenuifolia' dan daha etkili bulunmuştur. Sonuç olarak E. tenuifolia ve B. elongata bitkilerinden elde edilen ekstrakt ve özütlerin denemeye alınan 5 yabancı ot tohumlarının çimlenme, kök ile sürgün boylarını ve fide gelişimini baskıladığı ayrıca doz artışına bağlı olarak inhibisyonun arttığı saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar birlikte değerlendirildiğinde E. tenuifolia ve B. elongata bitkilerinin allelopatik potansiyele sahip oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, allelopathic effects of Echinophora tenuifolia L. (Preekly parsnip) and Brassica elongata Ehrh. (Elongated mustard) extracts and water extracts against 5 weed species, Secale cereale L. (Rye), Amaranthus retroflexus L. (Redroot pigweed), Aegilops cylindrica L. (Jointed goatgrass), Sinapis arvensis L. (Charlock) and Avena fatua L. (Spring wild oat) seeds and seedlings were investigated. In petri studies, 5, 10, 20 and 40 mg/petri doses of extracts; 2, 4, 8 and 16% of water extracts were tested. In pot trials, 40 mg of extracts and 16% of water extracts were applied to seedlings of weeds. In petri studies, it was observed that bioherbicidal effect on seed germination rate, root and shoot length increased with increasing dose. In pot experiments, inhibition of B. elongata on seedling growth of weeds was found to be more effective than E. tenuifolia. As a result, it was determined that the extracts and water extracts obtained from E. tenuifolia and B. elongata plants suppressed germination, root and shoot lengths and seedling growth of 5 weed seeds that were tested and inhibition increased due to dose increase. When the results obtained are evaluated together, it can be said that E. tenuifolia and B. elongata plants have allelopathic potential.